Тому жиди, емігранти з СССР, вживають назву “єврей” теж в українській мові і за ними й чимало українців приймає таке вияснювання назв “жид” і “єврей”.
Але, такий підхід неправильний. Назва “єврей” московська. В українській мові, як і в інших словянських мовах, від найдавніших часів вживається назву “жид”, яку принесли в славянські краї з Франції й Німеччини самі жиди. Ні французи слово “жид”, ні німці свого “юде” не вважають образливим, і ані їм, ані французьким, чи німецьки, як і польським, чеським жидам ніколи на думку не приходить міняти це на російську назву “єврей”. То чому ж українську мову засмічувати москалізмом “єврей”? Тим більше, що українці під назвою “жидівська” мова мають завжди на увазі “їддіш”, що постала з німецької, а під “єврейська” мова ту мову, якою говорили жиди в давнині й говорять сьогодні в Ізраїлю. Та й англійці вживають “Джу”, а не “Гібрю”.
Українські літописці й українські історики виразно подають, що в Києві за княжої Руси була “жидівська”, а не “єврейська” дільниця і “жидівські”, а не “євpейські” ворота.
Тільки в перекладі Святого Письма вжито назву “євреї”. (Звідти взяли цю назву москалі і це й є однією з вказівок, що російська мова розвинулася з церковної мови Кирила-Методія, а не з якоїсь “пра-руської”). В українських перекладах Святого Письма вжито назву “євреї” для підкреслення, що йдеться про біблійні часи, а не про нову добу, в якій українці вже від княжих часів вживали тільки назву “жиди”.
Тому в моїх писаннях я послідовно вживаю “споконвічну” українську назву – “жиди”.
На світлині автор – в’язень концтабору Авшвіц, липень 1942 р.
Др. Петро Мірчук– почесний член Jewish Identity Center, Chapel of Four Chaplains
і член Єврейсько-Українського Товариства Співпраці в Ізраїлю.