Закарпатським школярам — від центру зайнятості

У житті кожної людини настає такий час, коли необхідно замислитися над питанням: “Хто я? Чим відрізняюся від інших людей?” “Ким працюють твої мата й тато?” – цікавляться діти. – Таке запитання ставлять під час знайомства дорослі люди”. І це невипадково, адже професія – одна з найважливіших характеристик людини.

Опанування професії – це, мабуть, чи не єдиний перший крок у Вашій зайнятості після закінчення школи, важливість якого важко переоцінити. Крок, після якого вже йдуть усі наступні.

Ринок праці щораз більше вимагає творчих працівників, які підготовлені до самостійної, раціоналізаторської і винахідницької діяльності в різних сферах економічної діяльності. Профорієнтаційна робота вимагає інформації про професії, про те, які вимоги вони ставлять відносно професійної підготовки, індивідуально-психологічних особливостей, про можливості працевлаштування і професійного росту.

Сучасні підлітки не бажають іти на виробництво, тобто бути робітниками. Це стосується також сільського господарства і будівництва. Сучасні діти віддають перевагу сфері послуг, службі в держапараті. Великим попитом користуються професії бухгалтерів та економістів (35 -40%). Підприємцями бажають стати 19,5%.

ПРАВИЛА ВИБОРУ ПРОФЕСІЇ

– Обираючи професію, вивчіть, чи необхідна вона на ринку праці регіону.

– Вивчи свої інтереси, нахили, здібності, фізичні можливості.

– Досконало вивчіть обрану професію, ознайомтеся з професіограмою, вивчіть умови праці, медичні показання та протипоказання.

– Співставте свої можливості з вимогами обраної професії.

– При відсутності вказаного співставлення вивчіть запасний варіант професійного вибору.

– Обравши для себе майбутню професію, необхідно проявити стійкість у реалізації професійного наміру та досконалого оволодіння професією.

ТИПОВІ ПОМИЛКИ ПРИ ВИБОРІ ПРОФЕСІЇ:

1. Відсутність самостійності у виборі професії та ухвалення рішення на вимогу батьків або за рекомендацією оточуючих.

2. Вибір професії зумовлений вибором цієї професії друзями.

3. Зневага до професії, які хоча й не престижні, але значущі в суспільстві.

4. Відсутність умінь з’ясувати, усвідомити, оцінити свої здібності та можливості в обраній професії.

5. Вибір професії зумовлений тільки матеріальними міркуваннями.

6. Захоплення тільки зовнішньою стороною професії.

7. Перенесення ставлення до навчального предмета на професію, пов’язану із цим навчальним предметом.

8. Перенесення ставлення до конкретної людини, що є представником цієї професії, на саму професію.

А ЯКЩО ВИБІР УЖЕ ЗРОБЛЕНО?

· Чи Ти ознайомлений з професіограмою обраної професії?

· Чи існує у Тебе запасний варіант на випадок непередбачених перешкод на шляху здобуття обраної професії?

· Чи Ти маєш інформацію про мережу навчальних закладів Закарпаття?

· Чи підтверджується Твій вибір формулою: “хочу – можу – треба”?

· Чи Ти ознайомлений з можливостями та умовами здобуття професії на курсах за направленням служби зайнятості?

· Чи Ти знаєш, які спеціалісти користуються попитом у вашому місті, районі?

· Чи Ти знаєш, як шукати роботу?

Виходимо з того, що Ви вже визначилися з питанням “ким бути?”.Якщо Ви вирішили шукати місце роботи за наймом, а це питання, як правило, постає перед переважною більшістю якщо не одразу після закінчення школи, то після здобуття професії, зверніть увагу на кілька моментів.

Інформацію про потребу у працівниках, про вільні робочі місця та вакантні посади можна отримати з різних джерел.

INTERNET – система комп’ютерних мереж, на сайтах якої розміщується безліч інформації, у тому числі на відповідних із них дані про потребу у працівниках, про осіб, які шукають роботу. Це блискучий шанс отримати привабливу роботу. Уміння працювати в системі ІNTERNET значно підвищує Ваш статус в очах роботодавця. Ознайомлюйтесь з інформацією про вакансії на його сайтах, користуйтесь цією інформацією, надсилайте потенційним роботодавцям своє резюме.

ОСОБИСТІ КОНТАКТИ – родичі, знайомі, друзі. Поінформуйте якомога більше людей про те, що Ви шукаєте роботу. Можливо, серед них є той, хто має необхідну для Вас інформацію.

ЗАСОБИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ – газети, журнали, радіо, телебачення. Нині у спеціалізованих виданнях, у тому числі й у газеті Закарпатського обласного центру зайнятості “Зайнятість населення”, розміщується великий обсяг інформації про потребу у працівниках.

ПРИВАТНІ КАДРОВІ (Рекрутингові) АГЕНТСТВА. При звер
ненні до них будьте уважні: при можливості проконсультуйтесь у знайомих, які вже користувалися послугами обраного Вами агентства, їх думкою про результативність діяльності цього агентства. Пам’ятайте, що послуги приватних кадрових агентств платні, проте вони не дають гарантії Вашого працевлаштування.

ОГОЛОШЕННЯ у транспорті, вітринах, поблизу прохідних, на зупинках громадського транспорту, спеціалізованих щитах для об’яв тощо^

ВІЛЬНИЙ ПОШУК – планомірне систематичне відвідування або телефонування потенційним роботодавцям, робота у яких може Вас зацікавити. Бажано залишити у них свої дані (резюме).

І.Панкулич, головний спеціаліст відділу організації профорієнтації обласного центру зайнятості

admin