Про підтримку конкурентоспроможності прикордонних територій України в умовах ринкової економіки говорили на Закарпатті

Відкриваючи підсумковий семінар, В’ячеслав Зубенко нагадав присутнім, що проект виконується спільно зі словацьким Центром економічного і соціального аналізу “M.E.S.A10” за сприяння Міністерства економіки України. Проект фінансується Словацькою агенцією з міжнародного розвитку.
«Наші представники мають багаторічний досвід роботи в економічному блоці уряду Словаччини та у представництві Словаччини в Європейському Союзі, тобто є досвід, власне, у впровадженні реформ», – відзначив Ярослав Пілат. Мета проекту підтримки конкурентоспроможності прикордонних територій України – представлення можливостей розвитку саме Закарпаття. Як повідомив Ярослав Пілат, наш край обрали не лише через близькість кордонів, а й через спільні історичні зв’язки.
Відтак говорили про економіку. У своєму виступі Валерій Бессараб зазначив, що на кінець квітня цього року Україна за основними економічними показниками поки що не досягла рівня 1990 року. Також він торкнувся питань рівня життя, згадав економічну кризу. На його думку, у більшості галузей економіки її немає. Говорячи про конкурентоспроможність, яка в основному залежить від приросту інвестицій, заступник директора Департаменту регіонального розвитку відзначив, що торік динаміка їхнього приросту у більшості регіонів була незначною, у тому числі і на Закарпатті.
«Нині є всі умови для залучення інвестицій, – каже Валерій Бессараб. – Вважаю, прямі інвестиції – ті, що можна сьогодні залучити. Вони найнадійніші, про це свідчить і досвід інших країн. Міністерство економіки працює із європейськими партнерами для впровадження в Україні європейських правил залучення інвестицій».
Також він акцентував увагу присутніх на тому, що треба збільшувати частку послуг, й залучати інвестиції саме у цю сферу.
Під час семінару наголошувалося й на транскордонному співробітництві. «Згідно з відповідним законом кожен регіон (область, район, місто) має право самостійно підписувати двосторонні угоди з іншими країнами про розвиток транскордонного співробітництва. І це найважливіше, – підкреслив Валерій Бессараб. – В Україні з 2000 року підписано близько 1100 таких угод. Крім відповідного закону, була прийнята й програма транскордонного співробітництва. В інших регіонах вона втілювалася не дуже активно, але на Закарпатті є позитивний приклад, коли завдяки програмі було добудовано під’їзну дорогу до МАПП «Ужгород».
«Є й програма прикордонного співробітництва Європейського Союзу на 2007-2013 роки, – веде далі заступник директора Департаменту регіонального розвитку. – ЄС виділив досить великі кошти – 1 млрд. євро до 2012 на всі прикордонні з Європейським Союзом країни». Закарпаттю, за словами Валерія Бессараба, пощастило, адже область бере участь у 2-х подібних програмах. Але й працювати є над чим.
У своєму виступі Мартин Валентович детально зупинився на можливостях практичного застосування досвіду країн-членів ЄС при розробці стратегії розвитку конкурентоспроможності нашого краю, а також окреслив перспективи міжрегіонального співробітництва.
Пропозиції та рекомендації всіх учасників заключного семінару будуть узагальнені й направлені до Міністерства регіонального розвитку України.
До речі, загальна сума інвестицій, що надійшли зі Словаччини за весь період інвестиційної діяльності, становить 11,2 млн. дол. США (2,8 відсотка загальнообласного обсягу прямих іноземних інвестицій). Найбільш привабливими для словацьких інвесторів є Ужгородський та Мукачівський райони.

Управління інформації та зв’язків
із громадськістю облдержадміністрації

admin