10 корів отримали мешканці с. Нижнє Селище, перший приплад зобов’язавшись передати сусідам

Перший приплід (а наразі подаровані нетелі перебувають на 6-7 місяці вагітності) родина, яка отримала тварину у подарунок, зобов’язана так само безкоштовно передати сусідам. Це один з основних принципів роботи у рамках проектів від МБФ “Хайфер”, – розповів президент Фундації “Хайфер Україна” Віктор Терес. Він зауважив, що однією з найважливіших умов для отримання допомоги від Фундації є наявність у громади лідерів, які б очолили проект та поступово впроваджували його. У Нижньому Селищі такими стали члени відомої вже численними проектами громадської організації “Асоціація місцевого розвитку”, зокрема, керівником проекту від МБФ “Хайфер” обрали директора місцевої школи Олександра Липчея.
Віктор Терес розповів, що Фундація надає допомогу у 16 областях України та в Автономній республіці Крим, намагаючись підвищити рівень життя сільських родин та сприяти їх самозабезпеченню. З 1994 року “Хайфер” започаткував в Україні 52 проекти, з них 7 – на Закарпатті (загальною вартістю 0,5 млн. дол. США). Фундація дарувала овець кіз, коней (зокрема, гуцульської породи – селу Кваси Рухівського району), свиней, кролів, птицю, нетелів, бджолопакети, саджанці дерев та кущів, насіння тощо. В окремих випадках надавалося також сільськогосподарське обладнання для догляду за тваринами та, наприклад, облаштування кооперативного підприємництва, засоби для розвитку сільського туризму тощо.
У 2007 році Нижнє Селище у рамках проекту допомоги отримало від Фундації 10 племінних свиноматок та кнура плідника. За перший рік впровадження проекту (два опороси) подаровані Фундацією свині принесли 231 голову приплоду, а дохід від продажу молодняку свиней в середньому на одну родину-учасника склав майже 7 тисяч грн.
Подібну допомогу може отримати, при бажанні, будь-яке село. Для цього слід створити громадську організацію, яка б потенційно виконувала проект, та написати листа до Фундації. Працівники МБФ “ХПІ” оцінюють можливість впровадження проекту та у разі позитивної оцінки надсилають представникам громади форму інформаційного запиту. Більш детально з процедурою отримання допомоги можна ознайомитися на веб-сторінці www.heifer.org.ua.
Є кілька критеріїв вибору конкретних сімей, які доглядатимуть подарованих тварин. За словами В. Тереса, перевагу надають малозабезпеченим родинам, які проте повинні володіти умовами для утримання тварин. Господарі також повинні мати бажання вступити до громадського об’єднання, щоб спільно дбати про розвиток свого населеного пункту, а також, можливо, здійснювати спільний підприємницький проект. Наприклад, заснувати кооперативне підприємство з переробки молока тощо.
Корови, подаровані мешканцям Нижнього Селища, потребують ретельного догляду та збалансованого харчування. У такому випадку породисті тварини даватимуть чималі надої молока.
Віктор Терес пояснив, що гроші для діяльності Фундації “Хайфер” на 83 % є пожертвами з США, при чому не від держави, а від фізичних осіб – платників податків. Законодавство розвинених країн передбачає пільги в оподаткуванні для благодійників, тож американці залюбки здійснюють благодійні пожертви, зокрема, і для такої допомоги, як отримало Нижнє Селище. Крім того, Фундацію підтримують Делегація Єврокомісії, Фонд Євразія, благодійний фонд “Бохар” (Ірландія), Міністерство аграрної політики України.
Олександр Липчей розповів, що завдяки проектам від МБФ “ХПІ” вдалося поліпшити життя вже понад 60 селиських родин. Крім корів та свиней Фундацією з метою підтримки розвитку садівництва весною минулого року було закуплено 200 сортових саджанців яблуні, із яких 50 висаджено на території школи, 140 – передано селянським родинам, 10 – дитячому садку. Крім цього, для шкільного саду було закуплено необхідний ручний інвентар, насіння ріпаку на зелене добриво, проведено спеціалізоване навчання за участю висококваліфікованих фахівців лабораторії селекції Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації.
Н. Селище, як розповів Олександр Липчей, планує створити своє фермерське господарство та навіть розвивати торгову марку “Вироблено у Нижньому Селищі”. Наразі у селі виготовляють відомий далеко за межами Закарпаття сир (на “Селиській сироварні”), селиський хліб, ковбасу салямі, домашнє вино, плетуть кошики, а також проводять фестиваль “Селиська співанка”.
3 березня у Нижньому Селищі шляхом жеребкування було розподілено між 10 сільськими родинами 10 корів-нетелей. Сім,ї підписали відповідні договори, при чому
для утвердження принципів гендерної рівності підписувалися і чоловік, і дружина. Подаровані тварини застраховані, вони пройшли необхідний курс вакцинації та медичне обстеження. Усе ж начальник районного управління ветеринарної медицини Василь Пригара намагався перешкодити тому, аби тварини потрапили відразу на обійстя, вимагаючи карантину, передбаченого законом для ввезених з іншої області тварин. Проте селяни висловили недовіру щодо придатності занедбаного карантинного приміщення. Крім того, привезені корови мають документ від Державного департаменту ветеринарної медицини про те, що у ході відповідних досліджень хворих і підозрюваних на захворювання серед них не виявлено. У результаті було вирішено організувати карантинний огляд корів безпосередньо у селі.

admin