Закарпатська облрада — ворог Ужгороду і області!

Про це свідчать затверджені сесією результати першого в історії Ужгорода міського референдуму, що відбувся минулої неділі, підписання Меморандуму про співпрацю з Баранинською сільською радою та звернення до Верховної Ради України про достроковий розпуск Закарпатської обласної ради, що системно порушує законодавство України, діє всупереч інтересам не лише міської громади обласного центру, але й інших громад краю. Протиправна діяльність Закарпатської обласної ради вже призвела до проявів сепаратизму, який нині став реальною загрозою територіальній цілісності України.ЗВЕРНЕННЯ


до Верховної Ради УкраїниУжгородська міська рада обурена незаконними діями Закарпатської обласної ради, спрямованими на порушення конституційних прав територіальної громади м. Ужгорода. Ці дії останнім часом набули системного характеру та ознак політичного замовлення проти громади міста Ужгород. Про протизаконність дій Закарпатської обласної ради свідчать наведені нижче факти:1. Всупереч вимогам Закону України „Про природно-заповідний фонд України” та інших законів Закарпатська обласна рада прийняла незаконне рішення про розширення площі об’єкту природно-заповідного фонду міста Ужгород – парку–пам’ятки садово-паркового мистецтва «Парк відпочинку «Боздоський» на 23,7569 га, чим заблокувала реалізацію інвестиційного проекту з будівництва спортивно-оздоровчого комплексу «Водний світ» (аквапарку) обсягом більше 30 млн.Євро, а громада міста вимушена бул, на захист своїх інтересів зініціювати та провести 07.12.08 місцевий референдум.


Пунктом 1 рішення Закарпатської обласної ради від 25.07.08 № 614 „Про розширення площі об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення” розширено площу парків – пам’яток садово-паркового мистецтва, що створені рішенням Закарпатського облвиконкому від 23.10.84 № 253. Згідно пункту 3 додатку 2 до згаданого рішення одночасно з іншими парками розширено площу парку – пам’ятки садово-паркового мистецтва „Парк відпочинку „Боздоський” у м. Ужгороді з 50,0 га до 73,7569га.


Пункт 1 даного рішення прийнято з порушенням вимог законодавства про природно-заповідний фонд. Так, згідно ст. 54 Закону України „Про природно-заповідний фонд України” зміна меж, категорії та статусу територій та об’єктів природно-заповідного фонду проводиться відповідно до статей 51-53 цього Закону.


Відповідно до ст. 52 зазначеного Закону у разі схвалення клопотання про необхідність створення чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища та його органами на місцях, проводиться його погодження з власниками та первинними користувачами природних ресурсів у межах територій, рекомендованих для заповідання.


Однак, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатській області при підготовці проекту рішення обласної ради про розширення площі парку – пам’ятки садово-паркового мистецтва „Парк відпочинку „Боздоський” у м. Ужгороді, в порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України „Про природно-заповідний фонд України” не погодило з Ужгородською міською радою клопотання про необхідність розширення площі зазначеного об’єкту природно-заповідного фонду з 50,0га до 73,7569га.


Таким чином, пункт 1 рішення Закарпатської обласної ради від 25.07.08 № 614 „Про розширення площі об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення” в частині розширення площі парку – пам’ятки садово-паркового мистецтва „Парк відпочинку „Боздоський” у м.Ужгороді з 50,0 га до 73,7569 га прийнято всупереч вимог законодавства про природно-заповідний фонд.


Підтвердженням факту незаконності рішення є те, що прокуратурою області опротестовано пункт І рішення Закарпатської обласної ради від 25.07.08 № 614 „Про розширення площі об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення” в частині розширення площі парку пам’ятки садово-паркового мистецтва „Парк відпочинку „Боздоський” у м. Ужгороді з 50,0 га до 73,7569 га. Протест прокуратури області уже впродовж 1,5 місяця не розглядається на сесії обласної ради, не дивлячись на резонансність проблеми та спричинення нею місцевого референдуму в місті Ужгород.


2. За сприяння Закарпатської обласної ради в області активно діють антидержавні сепаратистські угрупування.


Як відомо, пробалогівська більшість у Закарпатській обласній раді у березні 2007р. проголосувала за визнання національності русин, що є протизаконним та не входить в компетенцію обласної ради. З того часу на території Закарпатської області не припиняються антидержавні дії, спрямовані на посягання територіальної цілісності України.


Останнім часом всі антидержавні зібрання, такі як І і ІІ Європейські конгреси «подкарпатских русинов», проходили у вотчині Глави Секретаріату Президента України Віктора Балоги в м. Мукачеві. Не зважаючи на те, що громадськість краю неодноразово звертала увагу Президента України В.Ющенка та в.о. Голови СБУ В.Наливайченка, однак адекватної оцінки дій В.Балоги до цих пір не дано.


Ужгородська міська рада обурена сепаратистськими, антиукраїнськими, антидержавними подіями, які відбувалися 25 жовтня 2008 р. у м. Мукачеві на т.зв. «II Европейском конгрессе подкарпатских русинов». На зібранні було здійснено ряд антидержавних заяв та звернень провокаційного характеру, ось одне з них : «Что в ответ на угрозы галицких националистов-террористов взрывать нефтепровод «Дружба» и газопроводы, русины ставшие гарантами беспрепятственного транзита, согласны на размещение сил быстрого реагирования с Европы и РФ на охрану транзитных мощностей на территории русинов на юг от Карпат», що фактично означає заклик до окупації невід’ємної частини України – Закарпаття іноземними військами. На зборищі були присутніми громадяни іноземних держав, зокрема Чехії, які також проголошували антиукраїнські заклики. За інформацією, розповсюдженою в ЗМІ, одним із спонсорів антидержавних дій у Мукачеві є Глава Серетаріату Президента Віктор Балога.


Ці події не відбулися б в краї, якщо б не були підтримані відповідним рішенням Закарпатської обласної ради від 7 березня 2008 року про визнання національності «русин». Це рішення легітимізувало діяльність політичного русинства в регіоні.3. Незаконність дій Закарпатської обласної ради щодо охорони, збереження і використання пам’яток історії, культури та архітектури, в тому числі тих, які мають статус національних.


До найбільш відомих пам’яток історії, культури та архітектури Закарпатської області належать два збережені замки – Мукачівський і Ужгородський. Про Мукачівський замок, який протизаконно і цинічно передано на 46 років клану Балог сином голови облдержадміністрації О.Гаваші, що виконує обов’язки директора музею, не маючи для цього ні відповідної освіти, ні належних знань, сказано і написано чимало у місцевих ЗМІ.


Однак нині не менше занепокоєння викликає доля Ужгородського замку, в якому знаходиться Закарпатський краєзнавчий музей. Вже понад 20 років директором тут є В.Шеба, який своєю безвідповідальністю, безкарністю і непрофесійністю довів і саму визначну пам’ятку, і установу до занепаду та використання її усупереч чинному законодавству не за призначенням.


Головний корпус, в якому знаходиться музей, виглядає гірше як після татарської навали, в приміщеннях завівся грибок. Пройшло три роки, відколи після наказу Шеби було розформовано меморіальну кімнату-музей Президента Карпатської України, Героя України Августина Волошина, яку цей діяч не поспішає відновлювати, посилаючись на надумані причини. У той же час великі кошти вкладаються у ремонт допоміжних приміщень, не пов’язаних з експозицією, у тому числі тих, що підлягають зносу, бо не мають жодної архітектурної, художньої чи історичної цінності.


Крім того, що приватний підприємець Мощак Маргарита (невістка В.Шеби), голова Закарпатського відділення Союзу підприємців і промисловців з дозволу архітектури минулого мера Погорєлова (головний архітектор О.В.Шеба – чоловік Мощак і син В.Шеби) та управління культури Закарпатської ОДА, всупереч Законам України „Про музеї і музейну справу” та „Про охорону культурної спадщини”, вже кілька років, як облаштувала на території музею два ресторани. За бажанням директора В.Шеби, з дозволу начальника управління культури ОДА Ю. Глеби, на території замку дозволено згаданій особі побудувати нікчемну споруду довжиною 7, шириною 5 і висотою 6 метрів, спотворивши вигляд замку. Цій же особі дозволено освоювати невідомо під що (можливо, там влаштують ще дві корчми), підвали головного корпусу прямо під експозиційними залами музею. Все це виглядає як свавілля і корупція, бо дозволи на такі речі в пам’ятках національного значення, а саме таким є Ужгородський замок, надає Державна служба охорони культурної спадщини Міністерства культури України, а не місцеві корупціонери від культури.


Громадськості стало відомо, що сценарій відбувається за мукачівським зразком: спочатку відремонтувати за державний рахунок т.зв. аварійні місця (на це використано 3,2 мільйони бюджетних коштів), а потім відремонтовані допоміжні споруди та підвали дозволити приватизувати або, принаймні передати на 50 років у приватні руки. Відтак – занедбаний головний корпус замку, під виглядом того, що музей утримувати його далі не може – також передатиу приватні руки.


Ці дивні речі відбуваються на фоні крадіжок за останні роки цінних експонатів музею: недавно вкрадено 4 художні твори класиків закарпатської школи живопису і виявлено крадіжку багатьох стародавніх дорогоцінних монет, невідомо коли і ким викрадених за директорування В.Шеби. На сигналізацію і охорону реліквій в обласної влади немає грошей, а там де особисті інтереси – є!


У цій ситуації Ужгородська міська рада звернулася Закарпатської обласної ради з клопотанням про повернення Ужгородського замку в міську комунальну власність, оскільки рішення про включення його до об’єктів спільної власності територіальних громад області відбулося з порушенням вимог законодавства, так як не погоджувалося з Ужгородською міською радою. Однак, відповіді ми не отримали.4. Ужгородська міська рада обурена також і численними діями Закарпатської обласної ради, спрямованими на незаконне і одностороннє присвоєння земель та майна держави у Національному природному парку „Синевир”, що має найвищий охоронний статус держави.Так, облрада своїм рішенням „Про внесення змін до переліку об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ і міст області” за №514 від 12.03.2008 року та за №574 від 23 травня 2008 року незаконно і самовільно анексувала у держави об’єкти інфраструктури однієї з відомих пам’яток природи національного значення – високогірного озера Синевир та Музею лісу і сплаву на Чорній ріці, створивши на цих природоохоронних об’єктах Національного природного парку „Синевир” комунальні підприємства. Ці рішення прийняті всупереч категоричного заперечення Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, викладені у листі від 12.03.2008 р. за №3082/28/10-08, протестів органів місцевого самоврядування Міжгірського району та хвилі обурення демократичної громадськості краю, які в незаконних діях обласної ради чітко побачили неодноразову випробувану схему переходу від „комуналізації” об’єктів держави або інших власників на території області до їх приватизації клановими угрупуваннями. Подібна доля спіткала ряд санаторіїв області, а також пам’ятку історії і архітектури у відомому на всю країну санаторії „Карпати” – Палац графа Шенборна.Зважаючи на наведені факти, враховуючи рішення Закарпатської обласної ради, прийняті з порушенням Конституції та Законів України, прав і свобод громадян, відповідно до вимог п.4 ст.78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» звертаємося до Верховної Ради України з проханням прийняти рішення про розпуск та проведення позачергових виборів до Закарпатської обласної ради.
Прийняття звернення до Верховної ради у відеоролику


admin