Як депутати гаранта з сантехніком «кинули»

Ніхто не міг навіть передбачити, що події будуть розвиватися так швидко. Всі говорили, що ось-ось Партія регіонів об’єднається з БЮТ, але стало зрозуміло, що це об’єднання неприродне. І тоді протягом минулих вихідних Блок Литвина провів переговори з БЮТ і здоровою частиною НУ—НС, не підпорядкованою Балозі.


Як результат — Володимир Литвин обраний головою Верховної Ради. За нього проголосували 244 депутати. Зокрема, «за» проголосували 154 депутати з фракції БЮТ, 40 депутатів фракції НУ—НС, 27 — КПУ, 20 — з Блоку Литвина і три народні депутати з фракції Партії регіонів (Тарас Чорновіл, Василь Грицак та Юхим Звягільський). А перше, що зробив Литвин, вийшовши на трибуну в ранзі спікера — він зачитав інформацію про створення коаліції БЮТ, Блоку Литвина та НУ—НС.


Для тих «нашоукраїнців», які ще сидять під Балогою і Ющенком, це був шок. Вони відразу почали все заперечувати, мовляв, нічого не знаємо і нічого не підписували. Голова фракції НУ—НС Кириленко сказав, що його підпису під угодою нема. Підняли голос й інші балогівці. На той час Ющенко був у Литві, а Балога, як відомо, у Швейцарії. Водночас Тарас Чорновіл розповів, що під час голосування за спікера деякі депутати зазнавали тиску з боку президента.


«Проблема в самій «Нашій Україні» після дзвінка Віктора Ющенка до В’ячеслава Кириленка… Коли стало зрозуміло, що голосування буде сьогодні, почалися дивні рухи, і ті члени фракції, які були однозначно за (Литвина), зазнали, наскільки мені відомо, жорсткого тиску з боку президента», — сказав він. «Саме десь у той момент, коли ставилося голосування про початок розгляду цього питання, почалися дивні рухи в «Нашій Україні», частина людей почала терміново залишати залу. Тобто, я розумію, що дзвінок був буквально хвилин за 10—15 до самого голосування», — додав Чорновіл. Переляк Ющенка і Балоги цілком зрозумілий. Їх кинули. Ненависна їм Юля і надалі може залишитися прем’єром, а статус президента незабаром перетвориться у суто формальний.


Тим не менше Ющенко вже змирився з поразкою. Він повернувся з Литви і привітав Литвина з обранням. Щоб якось продемонструвати свою важливість, Ющенко ще намагався навчати Литвина, як треба діяти. Але навряд, чи комусь це ще цікаво.


Фаховий коментар


Обрання Володимира Литвина спікером і створення «коаліції трьох» є програшем президента Віктора Ющенка і лідера Партії регіонів Віктора Януковича, вважає директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко. «Дуже сильно виграли Тимошенко, Литвин і «Наша Україна», котра знайшла в собі сили ще раз спробувати взяти владу всупереч бажанню Ющенка, і дуже сильно програли Ющенко і Янукович», — сказав він, повідомляє УНІАН.


Небоженко зазначив, що у вівторок Тимошенко була «основним епіцентром», навколо котрого зосередилися всі політичні інтриги. «У неї був вибір — іти на створення коаліції з Партією регіонів, але вони вимагали від неї відмови не тільки від ідеалів Майдану, а й від економічної влади, і, що найголовніше, вони вимагали політреформу, за якої Янукович легко, безболісно, без ризиків і принижень ставав би президентом», — сказав він.


Небоженко зазначив, що президент зробив усе можливе для того, щоб союз БЮТ і «Нашої України» не відбувся, і «головне досягнення» Ющенка полягало в тому, що він став головою партії «Наша Україна», що давало йому можливість «поставити стінку» між НУ—НС і БЮТ.


«Він спокійно виїхав до Прибалтики, чудово знаючи, що без нього НУ—НС нікуди не смикнеться. Але сталося несподіване для президента: незважаючи на його шалений опір, НУ—НС у своїй більшості пішов на другу спробу створення коаліції Блоку Литвина, НУ—НС і БЮТ і виграв у цьому», — сказав Небоженко.


Політолог зазначив, що кілька тижнів тому президент призначив себе керівником НУ—НС, а у вівторок відбулося вже зняття самого Ющенка з посади голови партії «Наша Україна». «Якщо більшість блоку виступає проти свого лідера, котрий не хотів союзу між БЮТ і НУ—НС, то це означає, що він уже не керівник», — сказав Небоженко.


Небоженко вважає, що це різко змінює ситуацію і відсуває Ющенка «на периферію політичної боротьби, принаймні в парламенті».


Мер Ужгорода Сергій Ратушняк так прокоментував призначення Литвина: «Юлія Тимошенко помножила на нуль Ющенка вкупі з Януковичем. Володимир Литвин — це, без сумніву, добрий спікер для Верховної Ради України, проте я його закликаю зрозуміти, що єдиний шанс уникнути «обнулення» в цьому випадку це не допустити неконституційного розпуску Верховної Ради України діючим президентом».


До речі, як повідомляють політичні експерти, в Ющенка дійсно залишився єдиний шлях — йти на зближення з Партією регіонів. Він намагатиметься умовити «регіоналів», щоб ті відкликали свої мандати з Верховної Ради, а за законом Рада, у якій нема третини депутатів, є недієздатною і розпускається.


Ділять портфелі


Однак такою перспективою поки не переймаються фракції, які створили коаліцію. БЮТ, здоровий НУ—НС і Блок Литвина мають намір змінити керівників Фонду держмайна й Антимонопольного комітету, а пізніше деяких міністрів. За інформацією джерел газети «Дело», у провладній фракції обговорення кандидатур на посаду голови ФДМ тривало в середу до пізнього вечора і її лідери зійшлися на кандидатурі Андрія Портнова. Депутати від БЮТ припускають, що реакція Секретаріату Президента на цю кандидатуру може бути знову негативною, але мають намір стояти за Портнова до кінця.


Водночас посада нового керівника Антимонопольного комітету, за інформацією газети, — квота Блоку Литвина. Як зазначають джерела в парламенті, існує велика імовірність, що головою комітету буде призначений «литвинівець» Ігор Шаров.


Після призначення у Фонді держмайна і Антимонопольному комітеті БЮТ, НУ—НС і Блок Литвина візьмуться за кадрові ротації в складі Кабінету Міністрів. Як зазначають співрозмовники газети у Верховній Раді, фракція НУ—НС не отримає додаткових крісел в уряді. «Вони хоч би утрималися в тих кріслах, у яких уже сидять», — зазначило джерело в БЮТ.


Зокрема, за його словами, керівництво уряду має претензії до роботи голови Мін’юсту Миколи Оніщука. Тому, якщо Портнова не вдасться призначити головою Фонду держмайна, для «бютівця» можуть звільнити посаду голови цього міністерства. В уряд може повернутися відомий банкір Сергій Тігіпко. Його кандидатура розглядається на посаду голови Мінекономіки. А Мінтранс у результаті переговорів відійшов Блоку Литвина.


Опозиція


А тим часом Партія регіонів просто шокована. Герман каже, що знову не може дружити з Тимошенко, інші функціонери партії не розуміють, що могло не влаштувати БЮТ під час переговорів, адже коаліція ПР і БЮТ була реальною вже майже на 90 %. А Янукович з пересердя просто попередив уряд, що через 100 днів виведе народ на вулиці. Янукович зазначив, що нинішня парламентська більшість ігнорує антикризові пропозиції Партії регіонів.


«Нас знову намагаються з цього процесу, як кажуть, виключити. Що ми будемо робити? Я пропоную так: якщо влада в черговий раз бере на себе відповідальність і не хоче прислухатися до нас, ми дамо їй термін. Якщо вона за цей термін не наведе порядок — а цей термін не може бути більшим, ніж сто днів, через сто днів ми піднімемо всю країну. Такою буде наша відповідь», — підкреслив він. Побачимо…„РІО”

admin