В горах знайдено масове поховання карпатських січовиків

1939-го на території нинішнього Закарпаття, в самому центрі Європи, яку на той час поневолював фашизм, виникла Карпатська Україна. Вона виявилася єдиною державою, де невелика гілка українського народу проголосила свою незалежність і заявила про бажання жити державним життям. На згортання і придушення демократичних процесів молодої держави були кинуті ворожі сили. У березневі дні 1939 року у кровопролитному двобої на Красному Полі під Хустом загинули сотні карпатських січовиків. Велика кількість їх полягла і в інших місцях – зокрема на Верецькому перевалі, в урочищі Бескид, неподалік села Верб’яж. Тоді місцеві жителі, як могли, поховали тіла загиблих.
Досі достеменно не відомо, де саме на перевалі було розстріляно захисників Карпатської України. Сьогодні йдеться про встановлення точного місця розстрілу, щоб перезахоронити останки героїв, як велять християнські звичаї. Ініціатором встановлення істини стала обласна влада.
Ще в лютому 2008 року голова облдержадміністрації звернувся з листом до віце-прем’єр-міністра України, голови державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій Івана Васюника з проханням виділити кошти з держбюджету на перепоховання та увічнення пам’яті карпатських січовиків, розстріляних на Верецькому перевалі.
Кошти з держбюджету були виділені державній міжвідомчій комісії, яка і координує всі роботи. Безпосередньо розкопки і ексгумацію проводять спеціалісти львівської “Долі”, яка є єдиним в Україні підприємством такого профілю.
У двох місцях, які вказували старожили, були закладені спеціальні шурфи. Наразі виявлено останки 10 людей. Як повідомив Святослав Шеремета, відповідальний секретар міжвідомчої комісії, керівник групи пошуковців, не підлягає сумніву, що це полеглі січовики. Останки героїв, швидше всього, урочисто перепоховають під час святкування 70-ї річниці Карпатської України, яку відзначатимуть у березні наступного року.

Управління інформації та зв’язків
із громадськістю облдержадміністрації

admin