СБУ воюет с интернет-ресурсами

Ниже приводим текст обращения журналиста Дмитрия Понамарчука и депутатский запрос народного депутата Анны Герман к и.о. главы Службы безопасности Украины Валентину Наливайченко:Голові Комітету Верховної Ради України


з питань свободи слова та інформації


пані Ганні ГЕРМАН

Шановна Пані Голово!Сьогодні вранці, 28 листопада, на Київському залізничному вокзалі безслідно зник молодий український журналіст Назар Цапок, який працює в інформаційно-аналітичному інтернет-виданні «DailyUA».


Ось уже протягом кількох годин його мобільний телефон відповідає лише гудками виклику, але відповіді немає.


Є підстави вважати, що Назара Цапка могли або безпідставно затримати, або просто викрасти.


DailyUA – ДАЙДЖЕСТНашу занепокоєність викликає той факт, що останнім часом журналіста Назара Цапка кілька разів через його рідних викликали на допит у Службу безпеки України начебто за фактом розголошення у пресі інформації, яка містить державну таємницю, про масове постачання українською владою озброєння у різні «гарячі точки» світу.


Назар Цапок є молодим і ще не настільки досвідченим журналістом, аби дати собі раду в екстремальній ситуації.


Ми боїмося, що здоров’ю або навіть життю Назара Цапка загрожує небезпека.


Прошу Вас ужити рішучих дій, щоби негайно поставити до відома керівників усіх правоохоронних органів – Генпрокуратуру, МВС, СБУ – про те, що в Києві безслідно щез журналіст.З повагою, –Президент Фонду


вільних журналістів


імені Вячеслава Чорновола Дмитро ПОНАМАРЧУК
Виконуючому обов’язки


Голови Служби Безпеки України


Наливайченку В.О.


Народного депутата України,


Голови Комітету Верховної Ради України


з питань свободи слова та інформації


Герман Г.М.


Шановний пане Голово!
До мене, як до Голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації, надійшло звернення президента Фонду вільних журналістів імені В’ячеслава Чорновола Дмитра Понамарчука.


У цьому листі мене повідомлено, що сьогодні вранці, 28 листопада, на Київському залізничному вокзалі безслідно зник молодий український журналіст Назар Цапок, який працює в інтернет-виданні Daily-UA.


Оскільки його мобільний телефон впродовж останніх годин відповідає лише гудками виклику, Дмитро Понамарчук вважає, що Назара Цапка могли безпідставно затримати або просто викрасти.


Підставою для цього є той факт, останнім часом Назара Цапка через його рідних неодноразово викликали на допит у Службу безпеки України у зв’язку з начебто фактом розголошування в пресі інформації, що містить державну таємницю – а саме, публікації, у яких обговорювалась тема постачання українською владою озброєння у різні „гарячі точки” світу.


Наскільки мені стало відомо, на рідних Назара, його вчителів та знайомих, здійснювався безпрецедентний тиск з метою за будь-який спосіб з’ясувати місце його знаходження. При цьому ігнорувався навіть факт важкого захворювання матері Назара, яке, безумовно, було посилено вживанням таких методів розшуку.


У зв’язку з вищезазначеним колеги Назара висловлюють обґрунтоване побоювання, що зниклому без вісти журналістові загрожує серйозна небезпека. Тим більш, що Назар Цапок – ще молодий і не настільки досвідчений журналіст, щоб знати, як самостійно, без юридичної підтримки, поводитися в такій екстремальній ситуації.


Прошу Вас повідомити, чи затримувався Назар Цапок співробітниками Служби безпеці України. І якщо так, то на якій підставі, і чи надані йому всі необхідні можливості для того, щоб мати необхідний юридичний захист.Голова Комітету Верховної Ради України


з питань свободи слова та інформації Ганна ГЕРМАН
***От редакции: Мы не знаем, насколько долго DailyUA сможет сообщать своим читателям о дальнейшей судьбе Назара, поскольку после того, как сотрудниками СБУ были изъяты наши сервера, компания-провайдер проинформировала нас об одностороннем разрыве договора об обслуживании. Что можно расценить исключительно как последствие запугивания Службой безопасности Украины всех тех, кто мог оказать нам техническое или иное содействие.


Безусловно знаковым является тот факт, что все эти события происходят в очередную годовщину начала «дела Гонгадзе» – а именно, в тот день, когда 28 ноября 2000 года с парламентской трибуны были оглашены т.н. «пленки Мельниченко».


Кощунство и цинизм, с какими СБУ решила «отметить» эту дату, не оставляет никаких иллюзий у тех, кто еще сомневался, в каком государстве мы все живем. И жива ли еще свобода слова, за которую 8 лет назад отдал свою жизнь Георгий Гонгадзе…В ответ на это последовал стремительный как понос ответ пресс-службы СБУ:“Сьогодні, 28 листопада, о 10:30 до СБУ за рішенням слідчого був запрошений громадянин України Назар Цапко, який був власником інтернет-ресурсу DailyUA. Громадянин України добровільно надав свідчення у кримінальній справі за фактом розголошення державної таємниці та поширення наклепницької інформації народним депутатом України В.Коновалюком, що завдало шкоди національній безпеці держави.


Необхідність отримати свідчення від Назара Цапка була обумовлена вимогами кримінально-процесуального законодавства у зв’язку із свідченнями В.Коновалюка у цій кримінальній справі.


Як засвідчив громадянин України Назар Цапко, він на даний час тимчасово не працює, не є і не був журналістом, на вересень-жовтень 2008 року на його ім’я був зареєстрований інтернет-ресурс DailyUA. Н.Цапко закінчив надавати свідчення та вільно залишив приміщення СБУ о 14:00, до нього жодних заходів обмежувального характеру не застосовувалось.


СБУ вдячна громадянинові України Н.Цапку за добровільне сприяння слідству, що значно допоможе розслідуванню кримінальної справи за фактом розголошення державної таємниці та притягненню винних до відповідальності.


Н.Цапко жодних скарг та претензій щодо дій слідчих не висловив, що ним підтверджено письмово.


Прес-центр СБ України”
Возникат несколько вопросов к СБУ7 Во-первых, высылалась ли Назару повестки? Во-вторых, почему привод и допрос осуществлялись в выходной день? В-третьих, какое собачье дело “конторе” до того, на кого зарегистрирован интернет-ресурс? ЖЖ вас тоже скоро интересовать станут? А может объявить призыв к международной хакерской общественности устроить бессрочную атаку на серверы “конторы”? А средствам массовой информации — устроить бойком всем заявлениям пиар-конторы под именем СБ Украины?


Отдельно хочется намекнуть господину Герасименко о том, что земля круглая и в следующий раз между каплями ему проскользнуть не удастся, а количество вопросов к нему уже стало критическим. И не помогут ни Витя и ни Миша. И в адвокаты уже не возьмут, даже если удастся что-нибудь припрятать от конфискации.“ОРД”

admin