Як “дядьки-феміди” гвалтували богиню Феміду

Як не прикро це констатувати, але в нашому краї останнім часом почастішали спроби гвалтування тендітної грецької богині. І головним чином – з боку її ж слуг, тобто – місцевих суддів.


Ні, я далекий від ствердження, що всі наші судді – поголовно безчесні та корумповані. Є серед них і справжні Слуги Феміди, які чинять Правосуддя. Честь їм за це і хвала. Але доволі часто трапляються і такі, котрих я б назвав “дядьками-фемідами” і зображав би так: на очах – темні окуляри, у правій руці – кулькова ручка, у лівій – гаманець. Що символізують ці предмети, гадається, пояснювати не варто. Розумному – зрозуміло, нерозумний – цю статтю не читатиме.


А тепер – до подій у “приужгородському” селі Баранинці. Там вчора, у неділю, селяни реалізовували своє конституційне право обирати і бути обраними. І таки реалізували, незважаючи на шалений спротив тих, кому слова “чесність” та “інтереси громади” – що кістка в горлі чи поліняка в оці. Свого часу саме вони “заправляли справами” у Баранинській сільраді, допоки громада не сказала їм “Зась!” і не обрала нового голову (Павла Чучку) та новий депутатський склад.


Але в будь-якій отарі – не без “паршивої вівці”. У новообраній сільраді також опинилося кілька депутатів, які у своїй діяльності (а як точніше сказати – то бездіяльності) більше керувалися не інтересами громади в цілому, а виключним “інтересом” колишніх “хазяїв села”. Нічого не поробиш – помилку треба виправляти. Тим більше, що законодавством нашої держави механізм переобрання депутатів місцевих рад передбачений, механізм цієї процедури чітко виписаний у Законі України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.


Баранинська громада цей механізм і використала – спочатку у цілком демократичний і передбачений законодавством спосіб відкликала тих п’ятьох обранців, що не бажали виконувати свої депутатські обов’язки, а натомість – на неділю, 2 листопада, були призначені проміжні вибори п’ятьох інших депутатів Баранинської сільської ради. І тут почалося…


Спротив тих, хто прагнув використовувати сільрадівські можливості для “власного підгодовування”, цілком зрозумілий. А якщо під рукою є ще й “золота гора”, то знайти “дядьків-фемідів” не так уже й важко…


Автор нікого ні в чому не обвинувачує. Просто дивується, як могла з’явитися на світ Божий постанова Ужгородського міськрайонного суду від 23 жовтня 2008 р., якою задоволений адміністративний позов громадянина Ледіди В.І. По-перше, давно спливли визначені законом строки подачі оскаржень ще вересневого рішення Баранинської сільської територіальної виборчої комісії. По друге, пан Ледіда В.І. сам є членом згаданої СТВК, тож не має права бути позивачем до комісії, бо це чітко прописано у законі. По-третє, виборчі права цього громадянина аж ніяк порушені не були, бо він не є виборцем на жодному з п’яти округів, де мали проходити проміжні вибори. Але попри все це позов пана Ледіди В.І. таки задовольнили.


Над “вибриками” ужгородських “дядьків-фемідів”, мабуть, довго сміялися справжні Слуги Феміди з Львівського апеляційного адміністративного суду. А може, і не сміялися, а плакали. Та як би там не було, але 31 жовтня 2008 р. колегією суддів Львівського апеляційного адміністративного суду згадане вище рішення Ужгородського міськрайонного суду було скасовано. “Зелена дорога” проміжним виборам у Баранинцях?


Якби ж то воно так… Знову чомусь подумалось про далекосяжні можливості “золотих гір”… Може, і недоречно подумалося, знову ж таки – нікого ні в чому не обвинувачую. Просто так – розмірковую собі…


Буквально наступного дня після рішення колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, тобто – 1 листопада, в Ужгородському міськрайонному суді з’являється новий адміністративний позов – від Пехи О.П. Котра оскаржує, тримайтеся міцніше, рішення Баранинської СТВК ще від 15 липня 2008 р. Те саме рішення, котрим її, Пеху О.П., відкликано зі складу сільських депутатів.


У когось виникло питання про строки подачі скарги на рішення 3,5-місячної давності? Але суддя Ференц А.М. беззастережно вірить, що про це рішення пані Пеха дізналася лише 31 жовтня, після чого і забажала його оскаржити. І береться цю справу розглядати.


Комусь вкладається в голові, що жінка три з половиною місяці ходила селом – і ніхто-ніхто (ні родичі, ні сусіди, ні навіть колеги-депутати) і словом не прохопився, що її позбавлено депутатських повноважень, що ось-ось будуть проміжні вибори, на яких замість неї оберуть когось іншого? У судді Ференц А.М. вклалося. І суддя приймає рішення позов пані Пехи задовольнити, а вибори відмінити.


Але й не тільки у цьому справа. Пан суддя може бути яким завгодно довірливим – його, як говориться, особиста справа. Але є Закон. Який (вибачайте за тавтологію) дозволяє забороняти певні чи навіть “будь-які” дії щодо проведення виборів – до дня виборів, і однозначно “забороняє забороняти” – безпосередньо у день виборів.


На постанові Ужгородського міськрайонного суду у справі № 2а-1049/08 зазначається, що вона прийнята о 01 год 55 хв. 02.11.2008 року… Запитання є?..


Таким чином, жодних законних (підкреслено невипадково) для непроведення проміжних виборів депутатів по п’яти округах Баранинської сільської ради не було. У визначений законом час перші виборці взяли перші виборчі бюлетені…


Варто зазначити, що противники сільських виборів і на цьому не заспокоїлися. Знову ж таки – не знаю, чи не можливості “золотої гори” тому причиною, але недільного (себто вихідного) дня на свої робочі місця “цілком випадково” завітали з півдесятка співробітників судовиконавчої служби. І теж “цілком випадково” дізналися, що мають термінове завдання – перепинити виборчий процес у Баранинцях. І заходилися завзято це завдання виконувати, жертовно наплювавши на своє право на відпочинок від виконання судовиконавчих дій у вихідні дні…


Втім, цей чи який інший варіант зриву виборів були цілком передбачувані, тому “цілком невипадково” біля виборчої дільниці чергували і представники правоохоронних органів, і сільські активісти. Чотири “спроби штурму” не вдалися, на п’яту “штурмовики” зібратися не спромоглися, бо у визначений законом час виборча дільниця закрилася.


Попередні результати проміжних виборів у Баранинцях. Із 773 виборців, що були внесені у списки для голосування, проголосували 404 – 52,5%.


По округу № 1 депутатом Баранинської сільради обрана Магдалина Пічкар (64 голоси “за”).


По округу № 2 депутатом Баранинської сільради обраний Михайло Гаврилець (58 голосів “за”).


По округу № 3 депутатом Баранинської сільради обраний Іван Карляк (74 голоси “за”).


По округу № 4 депутатом Баранинської сільради обраний Степан Буксар (67 голосів “за”).


По округу № 6 депутатом Баранинської сільради обраний Юрій Гаврилець (88 голосів “за”).Біля Баранинської сільради у день виборів зустрів народного депутата України Олександра Кеменяша та депутатів Закарпатської облради Андрія Сербайло, Віталія Постолакі та Олександра Солонтая. Останній показав і навіть презентував цікаву книжку, щойно випущену столичним Інститутом політичної освіти. Називається вона “Як ошукати місцеву громаду. 50 + 1 спосіб”. У числі колективу авторів – прізвище О.Солонтай. Не міг не поцікавитися: книга буде мати продовження, спостерігаєте, як терпить фіаско 52-ий способ ошукати місцеву громаду? Олександри посміхнулися і не заперечили…


В.ДанайканичБаранинські вибори у відеоролику

admin