До Закарпаття підкралася «грибна» наркоманія

Всі знають що є їстівні та отруйні гриби, а виявляється, що існують ще й наркотичні гриби, які викликають у людей різні галюцинації. І щороку у жовтні – листопаді наступає сезон дозрівання цих небезпечних «дарів лісу» в Карпатах. Ось саме тоді, золотої осінньої пори, наше чарівне Закарпаття стає місцем паломництва «грибників»-наркоманів. Вони намагаються встигнути зібрати наркотичний врожай ще до того, як перші сніги вкриють наші ліси. Чимало закарпатців, які користуються послугами залізниці, знають, що восени сотні молодих людей штурмують приміські електрички, а потім виходять з них на невеликих станціях Перечинщини та Великоберезнянщини, поблизу лісових масивів. Як кажуть пасажири, вже через декілька годин поїзд, в якому повертається молодь додому, можна назвати “п’яним” або “дурним”. За статистикою, більша частина грибників- наркоманів – студенти вузів, а не «деградовані елементи».


Побувавши в місцях, де ростуть галюциногенні гриби, журналісти на туристичній стоянці поблизу відомого закарпатського туристичного комплексу «Лумшори» зустріли молодих людей з Києва, Харкова, Черкас, Вінниці і навіть із Санкт-Петербурга, які щиро поділилися своїм досвідом вживання цих «чудо-грибочків». І пізнання молоді у цій сфері просто вражали. Вони назвали десятки назв грибів, які містять наркотичні речовини.


Інга – дівчина із Санкт-Петербургу, яка поділилася з нами своїми враженнями від вживання галюциногенних грибів: «Последствия просто невероятные. Кажется, что окружающий мир расширяется. Галлюциногенные грибы – это самый лучший психоделик из всех существующих. Посудите сами: действуют мягко, накрывают сильно и надовго. Действие эффекта можно ощутить через 15-60 минут после употребления грибочков, в некоторых случаях дольше, это часто зависит от скорости пищеварения. Длительность эффекта – от 2-х до 6-ти часов. Но не стоит приниматьих людям с психическими расстройствами и в депрессивном состоянии (эффект может быть прямо пропорционально обратным). Например если вам страшно, то под действием грибов ощущение страха может увеличиться в несколько раз (разрушается нервная система). Главное не стоит забывать, что при длительном и постоянном приеме подобных органических веществ со временем разрушается центральная нервная система и нарушается работоспособность большинства органов в целом. Будьте осторожны и благоразумны!»


Після такого захоплених відгуків «гості з майбутнього» ми вирішили дізнатися, що говорять про галюциногенні гриби вчені та медики.


А вчені стверджують: споживання галюциногенних грибів – «універсальний містичний досвід». В університеті Джона Хопкінса (США) було проведено низку експериментів, які вперше після дослідів Тімоті Лірі з психоделіками у 60-і роки показали, що «містичний досвід» можна безпечно отримати в лабораторії. Було встановлено, що активна речовина, яка міститься в галюциногенних грибах, викликала у добровольців ефекти, ідентичні тим, які описуються в релігії як духовний досвід.


Для експерименту були відібрані 30 здорових (в тому числі психічно) та досвідчених добровольців. Їхній середній вік складав 46 років. Ніхто з них раніше не пробував галюциногенів. Всі вони виявляли помірний інтерес до релігії. Першого разу добровольцям дали галюциногенний препарат, а через два місяці – негалюциногенний стимулятор. В обох випадках учасники не знали, який препарат їм дають. Протягом двох експериментів, які продовжувались декілька годин, учасники розповідали про свої відчуття. Третина участників розповіла, що вживання галюциногену викликало в них “саме важливе духовне переживання в їх житті”. А в цілому, дві третини учасників віднесли ефект галюциногена до п’ятірки самих значних переживань у своєму житті. Деякі порівнювали цей досвід з народженням дитини, або зі смертю близьких.


Крім того, через два місяці 80% опитаних відзначили деяке покращення самопочуття і почуття задоволення життям, що було також підтверджено опитуванням їх рідних.


Однак третина учасників під час вживання псилобицину відчули паніку і параною. Тому вчені підкреслюють небезпеку експериментів з галюциногенами. «У жодному випадку не пробуйте цього робити вдома!» – заявив керівник дослідження Роланд Грифітс. Грифітс вважає, що певні галюциногени можна використовувати для лікування наркоманії, тривожних станів і депресії. За словами ж наших лікарів ця речовина, що міститься в «наркогрибах», порушує роботу мозку, впливає на обмін такої важливої речовини, як серотонін. Будучи схожим на останній по своїй хімічній структурі, вона заміняє серотонін в мозку і у нервовій системі, збочує його дію. Серотонінова система, що контролює більшість життєво важливих процесів (пам’ять, поведінка, інтелект тощо) починає працювати зі збоями, що в кінцевому результаті закінчується психозом и повною деградацією особистості, – заявляють лікарі.


Отже, на Закарпаття тишком-нишком прокралася нова небезпека: грибна наркоманія. Її головна небезпека полягає у тому, що для більшості закарпатців, в тому числі і для співробітників правоохоронних структур, тема «наркогрибів» є ще цілком невідомою. Ми навіть не звертаємо уваги на зграйки дивних грибників, які поспішають до наших лісів з різних регіонів України і навіть із-за кордону. Міліція та лісова охорона також не цікавиться «тихим полюванням» за наркотою під шляпками. А тим часом наша область непомітно стає «Меккою», місцем паломництва для наркоманів і любителів «містичного досвіду». Мало нам макової, конопляної та іншої «наркочуми»? І як боротися з «дурними грибами»? Адже грибам в лісі не заборониш рости, як маку на ґаздівських городах. Чи доручити міліції штрафувати і саджати за грати мавок з лісовиками?..


Микола Вовк,


Центр журналістських досліджень

admin