Закарпатські очільники в Швейцарії… відвідували заклади опіки людьми з фізичними та розумовими вадами

Закарпатські очільники відвідали низку швейцарських закладів, котрі опікуються людьми з певними фізичними та розумовими вадами, допомагають їм соціально адаптуватися. Зокрема, делегація побувала у місті Віллісау, де ознайомилася з роботою центру «Бренді». На його базі створено 75 робочих місць для інвалідів з певною розумовою відсталістю. А у Гергісвілі у відповідному центрі «Цубергус» оглянули умови проживання людей з певним ступенем інвалідності у трьох міні-гуртожитках. Відвідала закарпатська делегація і дефектологічний центр «Зуннебюль», що у Шюпфгаймі, де мали змогу ознайомитися з умовами навчання, терапії, виховання та догляду за дітьми, підлітками та молодими людьми з психічними і / або декількома фізичними вадами.
У Раді м. Люцерн закарпатська делегація зустрілася з її представницею пані Урсулою Штеммер та Послом України в Швейцарській Конфедерації паном Ігорем Діром. Пані Штеммер, поінформувала гостей про існуючу там систему соціального захисту населення і, зокрема, людей з певними фізичними та розумовими відхиленнями.
– Ця поїздка надзвичайно важлива для запозичення досвіду, – ділиться враженнями начальник головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Віктор Мацола. Адже проблема інвалідності, зокрема, дитячої, в нашій області дуже гостра. Вражають цифри: загальна кількість інвалідів у нашому краї сягає майже 55 тисяч осіб, з яких 5250 – дітей-інвалідів у віці до 18 років. У структурі ж дитячої інвалідності домінують вроджені аномалії розвитку, хвороби нервової системи і розлади психіки. На жаль, ці діти при досягненні повноліття стають своєрідними вигнанцями суспільства, майже не мають шансів здобути освіту, фах, знайти роботу… В той же час в Люцерні ми побували в кафе «Зовізо», де відвідувачів обслуговують інваліди. В цій країні люди з фізичними вадами мають можливість вчитися і працювати, вони соціально активні. І нам у них є чому повчитися…
Аби змінити ситуацію із соціальною адаптацією українців на краще, одних зусиль держави замало. Тут потрібні як підтримка громадських організацій, так і розуміння, добре ставлення суспільства до цієї найбільш знедоленої категорії людей, вважає Віктор Мацола. Як хороший приклад такої співпраці – діяльність головного управління праці та соціального захисту населення і благодійної організації «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» і, зокрема її пілотного проекту «Парасолька» у Тячеві. Мета цього проекту – допомогти соціально адаптуватися вихованцям дитбудинків, інтернатів, надати житло для дівчат і хлопців, випускників Вільшанського дитбудинку-інтернату, дітей-інвалідів.
– З досягненням повноліття вихованці не опиняться на самоті, – продовжує Віктор Васильович. – У цьому ж закладі вони під наглядом спеціалістів навчатимуться самообслуговуванню. Для них будуть створені міні-ферми, невеличкий город, на яких вони ж і працюватимуть. Тобто вихованці матимуть змогу повноцінно жити в суспільстві.
Узагалі, після реалізації серії успішних проектів на базі Вільшанського дитячого будинку-інтернату ідея створення спеціалізованого закладу для випускників цього закладу виникла шість років тому у його дирекції за активної підтримки головного управління праці та соціального захисту населення Закарпатської обласної адміністрації і благодійної організації «Комітет медичної допомоги в Закарпатті». А вже за кілька років цю ідею втілили у життя, власне, створенням пілотного закладу «Парасолька» у Тячеві. Особливу роль у створенні цього закладу швейцарської асоціації «Мережа Швейцарія – Закарпаття / України», за кошти якої і було придбано у Тячеві три будівлі площею понад 790 м² і 211 м² та 2 га землі. Вона також делегувала свої повноваження в реалізації проекту українському партнеру – благодійній організації «Комітет медичної допомоги в Закарпатті». Головне ж управління праці та соціального захисту населення Закарпатської облдержадміністрації, у свою чергу, зобов’язалось взяти на себе фінансування майбутнього закладу.
Набутий під час робочої поїздки до Швейцарії досвід, методи та система догляду за людьми з особливими потребами стане надбанням у подальшому реформуванні існуючої системи соціального захисту та соціальної адаптації людей в нашій області. А сам центр «Парасолька» в Тячеві, відкриття якого планується наступного року, стане пілотним. На базі цього центру планується також створити ресурсний центр, який дасть змогу організовувати не тільки курси для підвищення кваліфікації персоналу, волонтерів та практикантів, а і служитиме місцем прийому для дітей та персоналу з інших закладів.

Управління інформації та зв’язків
із громадськістю облдержадміністрації

admin