За сотні тисяч гривень, витягнутих з нашої кишені, влада утримує ЗАСІБ МАСОВОЇ НЕІНФОРМАЦІЇ

Всі знають про те, яка нині напружена ситуація на вищих щабелях української влади. З дозволу згаданої пані Ганни переглянув усі суботні новинки. Не знайшов жодної, яка б про це не згадала. Зрозуміло, кожна газета має свого власника, той – має свої погляди, відповідно, у різних виданнях – різні за обсягом та уподобаннями публікації щодо розвалу колишньої парламентської більшості і шляхів виходу з цієї кризової для законотворення ситуації, щодо президентсько-прем’єрського притистояння та інших аспектів внутрішньої і зовнішньої політики. Але жодна газета не обійшла все це своєю увагою, навіть найменш тиражна карпатська новинка медично-релігійного спрямування.

Жодна… Крім «Новин Закарпаття». Газета обласної ради й обласної державної адміністрації подіям у державі не присвятила жодного рядка.

Що при цьому цікаво. Ще тиждень тому НЗ плямувала ганьбою всіх, хто підтримує іншу, непрезидентську точку зору, чільне місце на її сторінках займали і заяви глави держави, і заклики на його підтримку з боку владних челядників «місцевого розливу». І раптом – ні пари з вуст. Невже навіть у «державній» новинці порозуміли, що ідеї та плани Ющенка не мають ні перспективи втілення, ні підтримки з боку переважної більшості громадян держави, ним очолюваної?

Та хай їй грець, тій великій політиці. «Приземлимося» до очільників місцевого масштабу. Знову ж таки – майже не знайдеш такої обласної новинки, щоб не обурилася брутальним лихослів’ям голови Перечинської райдерж-адміністрації Михайла Данчі. Його матюгання, в тому числі й на адресу жінки (що не личить жодному поважаючому себе чоловікові) та ще й прем’єр-міністра (що аж ніяк не сумісне зі статусом державного чиновника, призначеного на посаду Указом самого президента) було зафіксовано на відео і розійшлося по всьому світові. А в НЗ, так треба розуміти, це відео в очі не бачили і у вуха не чули, що про нього говорять.

Припустимо, що це й справді так, що «найінформованіша» обласна газета не має жодної інформації про цей ганебний інцидент, що її співробітники інші новинки не читають, телевізор не дивляться, зі знайомими не зустрічаються, а з незнайомими – не спілкуються. Теоретично це можливо. А практично?

Практично щось не виходить. Бо, в принципі, «Новини Закарпаття» – газета облради та облдержадміністрації, про що відкрито пишеться на першій же її сторінці. Між тим, як повідомляли інші обласні видання та місцеві інтернет-сайти, розпорядженням голови облдержадміністрації створено спеціальну комісію, яка буде вивчати всі обставини цього ганебного інциденту. У «Новинах» – і про це ні слова. Ну, нехай в НЗ не поважають свого читача, який даремно шукав на її сторінках бодай якусь інформацію про найрезонанснішу місцеву подію останнього тижня. Але поважати свого засновника – просто зобов’язані. Тим паче, що цей засновник ще й гроші платить…і немалі.

А тепер повернемося до слів, винесених у заголовок. Автор вже колись розмірковував над тим, які величезні кошти обласний владний монстр витрачає на утримання і пестування одного зі своїх органів – друкованого.

Утримання – це, зокрема, майже мільйон гривень, відірваний для потреб «державних» ЗМІ від загального фонду минулорічного обласного бюджету. Скільки на це пішло цьогоріч, відкритих даних щось не публікувалося (щоб «правда очі не колола»?), але гадається, що не менше. Принаймні, владні статисти та економісти, захлинаючись від гордощів за самих себе, зі сторінок НЗ переконують закарпатський загал, що видатки з обласного бюджету зростають по всіх напрямках, що лишень можна собі уявити. Це дає всі підстави стверджувати, що зростають і видатки на самі НЗ.

Пестування… Згадаймо адмінбудівлю друкарні на вул. Руській, котру спеціальним рішенням облради забрали від міської громади, красиво обгорнули «правом повного господарського відання» і пишно «презентували» НЗ. Нам навіть стільки не треба, бідкалися тоді «новинозакарпатці», нам і одного поверху буде доста. Дають два – беріть обидва, наполягали їхні «нашоукраїнські» пестуни. Якщо на редакційні потреби доста одного поверху, то другий здавайте в оренду, буде вам зайва копійчина.

Варто пригадати і «роздачу слонів» по тих чи інших державних святах. Мабуть, нема такої професії, яку б «найбільш повно і всебічно» не висвітлювали «Новини Закарпаття» в цілому та її працівники поокремо. Звідси – й чималенькі премії та інші «заохочення», тільки відірвані вже від інших статей загального фонду – тих, що передбачають фінансування сільського господарства, промислового комплексу, убезпечення від стихійних лих, медицини, освіти тощо…

=Отже, з повним правом можна говорити як про утримання, так і пестування НЗ. Постає тільки інше питання: за що ж їх так міцно утримують і так щедро пестують? Якби за те, щоб вони доносили новини до закарпатців – це ще було б терпимо. Але так виходить, що сотні бюджетних тисяч витрачаються на те, щоб ці новини від закарпатців приховувати, забезпечують вихід у світ засобу масової неінформації.

А це вже ні в які ворота не лізе. Бо ж бюджетні кошти – то народні гроші, наші з вами тяжко зароблені. І викидати їх впусту – просто ганьба. Якщо не злочин.

В.Данайканич, “Трибуна”

admin