УЖГОРОДЦІ ПРОЙДУТЬ ТЕСТ НА ЄВРОПЕЙСЬКІСТЬ

Начальник управління з інноваційних впроваджень, інвестицій та сталого розвитку Іван Ванджурак розповів, що управлінням підготовлено проект “Запровадження інноваційних механізмів роздільного збирання, вивезення та переробки твердих побутових відходів у обласному центрі Закарпатської області — м. Ужгороді”. Проект переміг у Конкурсі Фонду сприяння місцевому самоврядуванню України і отримав спів-фінансування від квітня поточного року. Його загальна вартість становить 1303 тис. грн., із яких 497 тис. грн. — з Держбюджету України, 625 тис. грн. — із бюджету міста, решта — вклад партнерів (КШЕП та РМЕО “Екосфера”). Метою цього проекту є залучення широких мас населення до роздільного збирання твердих побутових відходів у місті, охоплення навчально-виховною та агітаційно-роз’яснювальною роботою дітей та дорослих. З метою інформування населення вже виготовлено два види кольорових буклетів тиражем 10 тис. примірників. Їх будуть розповсюджувати серед мешканців міста. Виготовлено рекламно-інформаційні плакати. Буде віддруковано15 тис. штук інформаційних листівок для роз’яснення процесу роздільного сортування, розробляються спеціальні програми, навчально-методичні посібники для занять у школах, розробляються макети біл-бордів, інформаційних щитів, які розмістять на території міста, виготовляються спеціальні наліпки на контейнери з роздільного сортування. Як поінформував Іван Ванджурак, фірмою “Еко-Львів”, яку було визнано переможцем тендера на поставку євроконтейнерів для роздільного збирання відходів, поставлено 78 контейнерів вартістю 235 тис. грн., що дозволить облаштувати 26 контейнерних майданчиків. До кінця місяця в місто надійдуть три одиниці мобільних та стаціонарних подрібнювачів гілля та деревини вартістю 145 тис. грн., очікуються вантажна спецмашина для збирання відсортованих відходів вартістю 400 тис. грн., а також два преси для їх пресування і пакування, дві мобільні установки для подрібнення гілля під час весняного вуличного обрізування. Організацією-партнером проводиться моніторинг та розробляються ефективні маршрути і схеми планово-регулярного очищення міста, місця найбільш оптимального розташування спеціальних майданчиків. Як наголосив Іван Ванджурак, альтернативи сортуванню сміття немає.


Президент молодіжного екологічного об’єднання “Екосфера” Оксана Станкевич нагадала, що сміттєзвалище у с. Барвінок свій термін експлуатації невдовзі вичерпає. З огляду на те, що на одного ужгородця припадає на рік близько 2, 1 куб м. вивезених на полігон відходів, або понад 650 кг, єдиним на сьогодні способом ліквідації сміття в Ужгороді є його складування та захоронення на полігоні твердих побутових відходів. Однак це забруднює грунти, підземні та поверхневі води, є потенційним джерелом виникнення та поширення епідемій, забруднення повітря газами, які виділяються внаслідок хімічних реакцій між різними компонентами сміття. Найнебезпечнішими при горінні є канцерогени — діоксини та фурани, які викликають серйозні отруєння організму та тяжкі захворювання. Практика роздільного сортування сміття є унікальною, в Закарпатті вона застосовується вперше. Спочатку сміття сортуватиметься на папір, скло, пластик до спеціально облаштованих для цього контейнерів на замках, пізніше виділятимуться інші відходи, які піддаються вторинній переробці. Запровадження роздільного збирання сміття дозволить майже на 60 % скоротити обсяги відходів, які на сьогодні потрапляють на полігон. Розділені відходи йтимуть на переробку як вторинна сировина. Скажімо, зі старого битого скла виготовлятимуть нові пляшки, з макулатури — газети, книжки, журнали, з пластикових пляшок — шифер на дах, крісла для літніх терас тощо. Скорочення обсягів відходів, які вивозяться на полігон, приведе до значного скорочення шкідливих викидів у атмосферне повітря, що відбувається при самозайманні відходів на полігоні, та до зменшення забруднення отруйним фільтратом. “Безперечно, проект насамперед спрямований на свідомість людей”, — акцентувала Оксана Станкевич. З цією метою розроблено шкільний курс із десяти уроків, а учні 6—8-х класів отримають10 тисяч штук навчальних посібників, усі Ужгородські ЗОШ вивчатимуть курс поводження і сортування відходів, передбачені семінари з працівниками освіти.


На переконання головного спеціаліста управління з питань інноваційних впроваджень, інвестицій та сталого розвитку міськвиконкому Яноша Мезеї, твердження про те, що менталітет мешканців нашого міста буде єдиною перепоною на шляху до цивілізованого поводження з відходами, не обґрунтовані та перебільшені. Це підтверджує і практика великих і малих міст України: Києва, Харкова, Івано-Франківська, Миргорода та Комсомольська, де даний процес розпочався виключно з ініціативи органів місцевого самоврядування й впроваджується вельми успішно. Населення в цих містах не тільки бере активну участь у акції, а й усіляко підтримує її організаторів. “Мешканці нашого міста нічим не гірші за своїх сусідів із європейських країн, просто миттєвому успіху в запровадженні роздільного сортування відходів передують довготривала та клопітка інформаційна робота, добра воля влади та безпосередня участь і в першу чергу сумлінність, розуміння й бажання самих мешканців, — переконаний Янош Мезеї. —Наразі в нашому місті для вирішення вищезгаданої проблеми альтернативи роздільному сортуванню, на жаль, немає. Сміттєпереробні та сміттєспалювальні заводи-монстри нам, та й багатьом інвесторам, не під силу. Та й кінцевий ефект від них сумнівний, це ніби “палка з двома кінцями” — не існує на сьогодні ідеально ефективних фільтрів для вловлювання багатьох канцерогенів, здатних у довготерміновій перспективі викликати онкозахворювання, тим паче, що місто розташоване “в ямі” і не продувається вітрами”


Начальниця відділу інновацій та сталого розвитку Марина Куберка узагальнила позицію своїх колег та всіх свідомих мешканців Ужгорода: “Ганьба потопати у смітті європейському місту, яким є Ужгород!”Міська влада підготувала звернення до мешканців міста. “Шановні ужгородці! Незабаром біля наших будинків та в місцях найбільшого скупчення відходів з’являться спеціальні контейнери для роздільного сортування: синього кольору — тільки для паперу та картону^ жовтого — тільки для пластику та ПЕТ-пляшок^ зеленого — тільки для скла. Тому звертаємося з великим проханням до мешканців: не слід викидати в контейнери для паперу упаковки від соків та пральних порошків^ в контейнери для пластику — пусті пляшки з-під олії та мийних засобів. Також просимо ПЕТ-пляшки, перш ніж викинути їх у контейнер для пластику, попередньо зім’яти для зменшення об’єму.


Весь процес сортування відходів, які утворюються в наших помешканнях, зовсім не складний. В кожній квартирі, індивідуальному будинку є відро або ємність для відходів, як правило, зі вставленим туди сміттєвим пакетом. Пропонуємо в цей пакет викидати тільки відходи, які не є ресурсоцінними. Всі інші, а саме скляні пляшки, папір (газети та журнали), поліетилен та ПЕТ-пляшки, складати поруч у поліетиленові пакети, яких у кожного вдома є достатньо. Під час виносу сміття відходи з пакета потрібно розсортовувати по окремих контейнерах. Це займе буквально кілька хвилин, зате який ефект! І не потрібно забивати собі голову тим, скільки відер тримати на наших кухнях і що куди викидати. Кінцевою метою цього довготривалого процесу є сортування 55—65 % відходів (згідно з Директивою ЄС до 2012 року). Врешті-решт від цього буде користь усім нам, особливо рідному місту, яке стане чистішим, туристично привабливішим, затишним європейським містом з покращеним екологічним кліматом. Роздільне сортування відходів — це надзвичайно просто!”Clipnews.info


Прес-конференція у прес-центрі «Нове Закарпаття» з привод роздільного збирання сміття у відео ролику

admin