Ще в автобусі почалося запаморочення. Було таке відчуття, що все тіло горить вогнем. Уже вдома стан погіршився й родичі викликали «швидку». Зробивши кілька аналізів, мене одразу ж відправили до обласної інфекційної лікарні. Коли ж мене вели до палати, здивуванню не було меж, адже у кожній були працівники нашого підприємства. Мої подруги мали доволі кепський вигляд», — розповідає працівниця ТзОВ Ядзакі”

Уже протягом двох тижнів столичні та закарпатські ЗМІ мусолять новину про отруєння працівників підприємства з іноземними інвестиціями «Ядзакі Україна», масова госпіталізація яких розпочалася ще минулого тижня: через харчове отруєння у лікарні потрапили 720 працівників підприємства. Майже усі хворі — молодь. Наразі їхній стан, за словами медиків, задовільний, загрози життю немає, і після бактеріологічних обстежень працівників підприємства випишуть з лікарні. Що стало причиною масового отруєння, з’ясовують правоохоронці разом із санепідеміологами.

Як розповіла одна з потерпілих, 20-річна Іванка, усі постраждалі переконані, що причиною поганого самопочуття є їжа. Саме того дня у меню була її улюблена страва «рокот-крумплі». Але, за словами юнки, коли юна проковтнула першу ложку, щось її насторожило, й півпорції так і залишилося на тарілці, інші їли й котлети з гарніром, й ті ж «рокот-крумплі».
«Коли мої подруги почали скаржитися на погане самопочуття, — розповідає Іванка, — я була здивована. Адже ми всі сиділи за одним столом і їли однаковісінькі страви. Все стало зрозумілим, особисто для мене, коли поверталася додому після зміни. Ще в автобусі почалося запаморочення. Було таке відчуття, що все тіло горить вогнем. Уже вдома стан погіршився й родичі викликали «швидку». Зробивши кілька аналізів, мене одразу ж відправили до обласної інфекційної лікарні. Коли ж мене вели до палати, здивуванню не було меж, адже у кожній були працівники нашого підприємства. Мої подруги мали доволі кепський вигляд».
Як розповіла головний лікар районної лікарні №1 м. Чоп Людмила Левчак, перші потерпілі зверталися до лікарів уже в четвер. Масова ж госпіталізація розпочалася наступного ранку. Спеціальним наказом була сформована бригада з районних медиків, яка з перших годин працювала на підприємстві, щодня обстежуючи понад тисячу працюючих. Робочий день тривав до першої та другої ночі. Усі симптоми, з якими звернулися хворі, вказували на харчове отруєння — підвищена температура, блювання, діарея, болі в шлунку. Своєчасно зреагували й керівники підприємства, які одразу ж після перших скарг повідомили компетентні органи й СЕС. Того ж таки дня було розпочато епідем-обстеження, щоб з’ясувати причину виникнення інфекції, нині ж тривають санітарно-гігієнічні заходи.
Роботу харчоблоку підприємства призупинено. Але вже нині можна говорити про виявлення ряду порушень у роботі їдальні, які не потребують жодних аналізів чи заходів. Насамперед — це й відсутність сертифікатів якості на частину продукції, й порушення технології приготування їжі та її зберігання, й відсутність у працівників харчоблоку елементарного мінімуму — санітарної книжки. Що ж насправді стало причиною масового отруєння стане відомо після результатів дослідження, адже усі постраждалі їли того дня й запечену з м’ясом картоплю й котлети. Для цього відібрано залишки їжі, взірці готової продукції, а також сировини.
Нагадаємо, що вже протягом останніх двох років, забезпеченням працівників обідами займається київська компанія, з якою підприємство уклало угоду. Саме вона повністю вирішує питання харчування співробітників «Ядзакі», у компетенції якої робота з постачальниками, закупівля продуктів та приготування їжі.
За словами головного спеціаліста відділу з питань охорони здоров’я та медичного забезпечення райдержадміністрації Володимира Юсіна, серед потерпілих є й жителі навколишніх сіл. Уже з перших годин, як був оголошений карантин, райлікарня №1 готова була прийняти перших потерпілих. Для цього були облаштовані дві палати, виділені антибіотики. Але обласна «інфекція» впоралася самотужки.
Завод є одним із основних місць роботи не лише мешканців сіл, що входять до складу Холмківської сільради, а й з цілого Закарпаття. Щодня, протягом семи днів, з останнього випадку звернення хворих до лікарні, наші медики проводять подвірний обхід сіл. їх стан наразі стабільний. Враховуючи той факт, що інкубаційний період інфекції вже позаду, особливо на нових пацієнтів ми не очікуємо.
Зважаючи на те, що лікування зазвичай триває 5-7 днів, а в деяких випадках може протікати індивідуально, залежно від ступеня важкості захворювання, кожному хворому цей лікарняний обійдеться доволі дорого. За останніми повідомленнями обласної санепідемстанції вже є результати вірусологічних досліджень кількох страв. У 38 хворих висіяно збудник сальмонельозу, у 14 — стафілокок. Решту страв із меню підприємства ще досліджують.

Тетяна Фаліс, Ужгородський район

admin