Ужгородські татусі вже готові до пологів

Ще кілька років тому чоловік на пологах був справжньою подією:
щоб народжувати разом
з дружиною, потрібно було добре «попітніти» — отримати дозвіл головного лікаря пологового будинку
і здати довжелезний список аналізів. Нині ситуація, хоч і повільно, але почала змінюватися.
У пологових будинках з’являються сімейні пологові зали, щоб чоловік або хтось інший із родичів могли бути присутніми під час пологів. Адже перебування поруч близької людини сприяє зниженню больових відчуттів у жінки.


На що ми маємо права

Сьогодні абсолютно змінені підходи до надання акушерської допомоги в пологових будинках. Зокрема ці технології затверджені в основних наказах МОЗ України, на які, у разі необхідності, населення може посилатися. Вони врегульовують права породіллі та її родичів на: психологічну підготовку до пологів, вибір пологового будинку і лікаря, інформацію, психологічну підтримку, демедикалізацію пологів, свободу дій у пологах, контакт «шкіра до шкіри», індивідуальне перебування, грудне вигодовування та право побачити свою мертвонароджену дитину.
Право на сімейні (партнерські) пологи також затверджене наказом № 620 МОЗ України. Суть права полягає у присутності чоловіка під час пологів. Сьогодні це вже ні в кого не викликає шоку. Навпаки, така ініціатива має всіляко підтримуватися медпрацівниками. Доведено, що під час таких пологів жінка почувається значно спокійніше і впевненіше, це запобігає багатьом ускладненням. Подружня пара має завчасно звернутися до адміністрації пологового будинку (головного лікаря, завідувача відділення) і повідомити про своє бажання партнерських пологів. І ніхто не має права відмовити їй у цьому. Присутніми під час пологів можуть бути щонай-більше дві особи. Якщо жінка бажає взяти до пологової зали не чоловіка, а матір, сестру чи іншу людину, вони мають право пройти навчання у школі батьківства і підготуватися до своєї ролі в пологах.

Вагітність і пологи — це на двох

Так пояснюють сімейним парам у школах відповідального батьківства, які функціонують при жіночій консультації. Зазвичай жінок охоплюють страх і паніка лише при одній думці про пологи. А що казати про чоловіків, які навіть за великого бажання допомогти коханій людині безпорадно розводять руками: «Що я можу? Від мене нічого не залежить…»
Для того, щоб допомогти майбутнім батькам подолати страх, невпевненість і хвилювання, а також отримати корисні знання, функціонують різноманітні центри материнства, соціальні служби тощо. Тут під час спеціального курсу чоловіків навчають, як до-глядати за майбутньою матір’ю, а також тому, що має робити майбутній батько під час пологів. Саме така допологова підготовка надзвичайно необхідна чоловікові, аби не виникло ніяких критичних ситуацій у момент переймів у породіллі. Адже траплялися випадки, коли непідготовлені морально майбутні татусі навіть непритомніли.
Також у школах чоловіків готовлять до того, що вони йдуть разом із дружиною на пологи для того, аби підтримати жінку і взяти участь у народженні дитини, ос-кільки жінці важливо, щоб поруч перебувала кохана людина, яка допоможе, прошепоче пестливі слова чи потримає за руку.

Присутність близької людини

Із кожним роком зростає кількість представників сильної статі, які бажають бути присутніми під час пологів своєї коханої. Психологи довели, що в чоловіка, який разом із дружиною пережив пологи від початку до завершення, значно зростає почуття емоційної та духовної прив’язаності й до дружини, і до новонародженого. А це неабияк зміцнює сімейно-родинні зв’язки, та й дитина виростатиме в атмосфері люблячих батьків.
Сімейна пара на власному досвіді відчуває, що таке «партнерство» — взаємні переживання, підтримка та радість. Долає внутрішні конфлікти завдяки цим хвилюванням, тому парі легше оминути такі неприємності, як післяпологова депресія і ревнощі чоловіка до жінки, яка багато часу приділяє дитині. Щодо сексуального потягу після партнерських пологів, то це індивідуально. Якщо чоловік переймається цим питанням навіть після розмови з психологом, то на партнерських пологах не варто наполягати. Взагалі лише в 3 % чоловіків спостерігається тимчасове пригнічення сексуального потягу, яке швидко минає.
Щодо жінок, то більшість із них перебувають у стані фізичного й емоційного боязкого очікування та стресу перед незнаними відчуттями, які їм доведеться пережити. А в разі виникнення певних труднощів при пологах (наприклад, за необхідності застосування кесаревого розтину) слід запитати дозволу на це в самої породіллі. Проте вона не завжди може об’єктивно оцінити ситуацію та знайти оптимальне рішення. Тому присутність чоловіка в такій ситуації є просто необхідною. Іноді місію турботливого друга може взяти на себе не лише батько дитини, а й мати, сестра, подруга чи навіть чоловік сестри, оскільки їхня присутність є не менш важливою. У разі народження мертвої дитини, якщо мати непритомна, дитину відразу показують родичам. І взагалі, в будь-якому випадку дитину після народження мають обов’язково показати.

Народжуємо разом

Коли починаються перейми і дитина з’являється на світ, її відразу викладають мамі на живіт, а в деяких випадках (коли пологи потребують медичного втручання) — батькові. Є наукове пояснення цього: немовля народжується стерильним, і який мікроорганізм першим потрапить в організм, той і перебуватиме в ньому впродовж усього подальшого життя. Тому дуже важливо, щоб першими в дитину «поселилися» рідні сімейні мікроорганізми, а не якісь зайди. Що цікаво, іноді пуповину, яка фізично з’єднує маму й дитину, після пологів перерізає не хто інший, як присутній батько, тим самим символічно пускаючи свого нащадка в життя. Медики проти цього зазвичай не заперечують. Чоловік стає батьком із перших моментів життя свого сина чи доньки і щасливий та гордий, що першим побачив свою дитинку.


Анастасія Макара РІО, для clipnews.infoКОМЕНТАР

А яка ситуація в Ужгороді

Прокоментувати, як минають пологи в Ужгородському пологовому будинку, ми попросили головного лікаря Ужгородського перинатального центру Володимира Панаіта.
— Володимире Івановичу, розкажіть, як розпочалася практика партнерських пологів у акушерському відділенні Ужгородської міської лікарні.
— За новою програмою Міністерства охорони здоров’я України ми працюємо вже два роки. Для початку для впровадження цієї програми потрібно було провести ряд організаційних заходів, які стосувалися виключно лікарської справи. Ми підготували всі необхідні документи, переобладнали пологові зали і підготували персонал. Згодом — мам і татусів до необхідності перебування їх обидвох при пологах. Це була велика і копітка робота. Адже я особисто працюю лікарем уже 31 рік і найважче було «переступити» через усталені принципи класичного акушерства.
Активно ми працюємо за цією програмою вже протягом року і бачимо хороші результати: ужгородські татусі готові брати безпосередню участь у народженні дитини. Так, упродовж 2008 року в акушерському відділі Ужгородської міської лікарні майже 85 % — це партнерські пологи. При цьому спостерігається значне зниження післяпологових ускладнень як у матері, так і в дитини. Це все зумовлене тим, що пари відвідують школи відповідального батьківства, отож морально налаштовані.
— Як обладнані зали для сімейних пологів?
— Майбутня мама повинна відчувати довіру до персоналу, до близької людини. У нас 11 залів для сімейних пологів, обладнаних для повного комфорту. Щоб зняти біль, жінка може прийняти душ, сісти на м’яч, спертись на шведську стінку, а також обрати позицію, в якій народжуватиме. Це все дає позитивний результат, оскільки під час природних пологів не потрібно використовувати медикаменти, що збереже здоров’я мами та дитини.
Підтвердженням дієвості нововведень є відмінні показники: кількість пологів у акушерському відділенні Ужгородської міської лікарні за минулий рік становить у загальному 3,5 тисячі. Цього року буде значно більше, оскільки з початку 2008 року ми прийняли 1860 пологів.
Погоджуватися на партнерські пологи можна тоді, коли пара готова до цього. Майбутні батьки повинні вирішити самі, що краще для них і для їхньої дитини. Лікарі лише готові робити все можливе, аби допомогти їм прийняти правильне рішення. Незалежно від того, будуть чоловіки присутніми при пологах чи ні, головне — їхня любов і бажання допомогти найдорожчим людям у відповідальну мить.Я ТАК ДУМАЮ
«Як ви ставитеся до партнерських пологів?»
— думку з цього приводу ми вирішили дізнатися в перехожих:

Яна, залізничниця:

— Як в усіх інших жінок, у мене страх перед пологами, тому, думаю, підтримка близької людини не буде зайвою. Навпаки — це лише додасть впевненості.

Михайло, будівельник:

— Позитивно, оскільки під час партнерських пологів чоловік максимально зможе допомогти своїй коханій. А в разі виникнення труднощів під час пологів ніхто, крім батька дитини, не допоможе матері.

Ігор, працівник банку:

— Ще ніколи не доводилося стикатися з цим питанням. Вва-жаю, що пологи — це індивідуальна справа кожного подружжя, тому не знаю, як би повівся в подібній ситуації.

Глорія, студентка:
— Партнер-ські пологи, крім величезної під-тримки з боку близької людини, це ще й невеличке випробування міц-ності шлюбу. Бо не кожен чоло-вік після пережитого так само ставитиметься до дружини: хтось не витримає і розлучиться, а в когось сімейні узи стануть лише міцнішими.

Іван, безробітний:
— Негатив-но. І взагалі, як можна допускати, щоб чоловік стояв і спостерігав за тим, як страждає йо-го дружина. Це негарно по відношенню до жінки, адже моральної підтримки недостатньо.


Опитувала Анастасія Макара, РІО

admin