Чергова перепона для зведення в Ужгороді аквапарку

Здивуванню немає меж: десятки років ні парк, ні його територія нікого не турбували і не цікавили. І тільки коли в Ужгороді появилася перспектива пристойних інвестицій та власного аквапарку європейського зразка, що змінив би власне статус міста, землі парку стали снитися чиновникам від екології. А в п’ятницю, 25 липня, на сесії Закарпатської обласної ради депутати спішно розглянули і проголосували за подання начальника Держекоінспекції Андрія Погорєлова. Попри те, що землі й земельні питання на території міської громади належать до компетенції її представницького органу — міської ради, обласні депутати прийняли рішення «Про розширення площі об’єктів природного заповідного фонду місцевого значення». Таким чином, територію Боздоського парку (50 га у 2005 р. уже визнано пам’яткою садово-паркового мистецтва) змінено до 73, 7569 га з грубим порушенням усіх морально-правових аспектів та перевищенням власних повноважень. У результаті цієї чиновницько-депутатської оборудки у міської громади відібрано 23 га землі, на яких планувалося звести водно-розважальний комплекс «Водний світ».

ОБЛАСНИМ ДЕПУТАТАМ ЗАКОНИ НЕПИСАНІ?

Обласні парламентарі проігнорували те, що зміна меж, категорії та скасування статусу територій об’єктів природно-заповідного фонду має проводитися відповідно до вимог Закону «Про природно-заповідний фонд України». Так, відповідно до ст. 52 цього Закону, клопотання про необхідність створення чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду — у разі схвалення центральним органом виконавчої влади в сфері охорони навколишнього природного середовища та його органами на місцях — проводиться її погодження з власниками та первинними користувачами природних ресурсів у межах цих територій. Тільки на підставі результатів погодження клопотань центральний орган виконавчої влади в сфері охорони навколишнього природного середовища та його органами на місцях забезпечує розроблення спеціалізованими проектними організаціями та науковими установами проектів створення парків-пам’яток садово-паркового мистецтва. Згідно зі ст. 51, підготовка і подання клопотань про створення чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду можуть здійснюватися органами центрального органу виконавчої влади в сфері охорони навколишнього природного середовища, науковими установами, природоохоронними громадськими об’єднаннями або іншими зацікавленими підприємствами, установами, організаціями та громадянами.
Не було подано жодних клопотань із цього питання. Тим паче, що, згідно з законом, клопотання має містити обгрунтування щодо необхідності створення чи оголошення території або об’єкта природно-заповідного фонду певної категорії, характеристик природоохоронної, наукової, естетичної та іншої цінності природних комплексів та об’єктів, що пропонуються для заповідання, відомості про місцезнаходження, розміри, характер використання, власників та користувачів природних ресурсів, а також відповідний картографічний матеріал. До клопотань додаються документи, що підтверджують та доповнюють обгрунтування необхідності створення чи оголошення територій або об’єктів природно-заповідного фонду.
Закон також вимагає, що у разі схвалення клопотань проводиться їх погодження з власниками та первинними користувачами природних ресурсів у межах територій, рекомендованих для заповідання. Тобто, прийняттю оскаржуваного рішення повинно було передувати погодження Ужгородської міської ради. Повторимо: нічого з цих вимог дотримано не було, оскільки до Ужгородської міської ради як власника земельної ділянки з відповідним клопотанням ніхто не звертався.

МІСЬКА ВЛАДА ВИМАГАЄ СКАСУВАННЯ НЕЗАКОННОГО РІШЕННЯ ОБЛРАДИ

Оскільки рішенням «Про розширення площі об’єктів природного заповідного фонду місцевого значення» депутати облради порушили права та законні інтереси територіальної громади м. Ужгорода, без відома та згоди власника земельної ділянки — Ужгородської міської ради, розширили площу парку-пам’ятки садового паркового мистецтва «Боздоський», Ужгородська міська рада у понеділок подала відповідну заяву до міської прокуратури, а у вівторок, 29 липня — позовну заяву до Ужгородського міськрайонного суду з проханням зупинити дію рішення, визнати його незаконним та скасувати.
Отже, справа про межі парку, а відтак і майбутнє водно-розважального комплексу «Водний світ» вирішуватиметься у судовому порядку, запевнив на прес-конференції перший заступник міського голови Володимир Бобков. «Слід зауважити, що дане рішення облради було прийняте фактично таємно, ніхто не знав, що воно готується. З нами, як з органом місцевого самоврядування, на території якого знаходиться об’єкт, ніхто не проводив жодних консультацій і жодних клопотань не подавав. Проігноровано позицію міської громади, депутатського корпусу. Враження, що рішення прийняте з метою виключно створити перешкоди, не дати збудувати в місті аквапарк. Доводиться тільки дивуватися, наскільки обласні депутати, які це рішення приймали, ненавидять своє місто», — каже Володимир Бобков. На певні роздуми наштовхує й інформація про те, що наші сусіди з Міхайловце (Словаччина) збираються будувати у себе аквапарк: чи ж випадково обласні депутати зарубали проект аквапарку в Ужгороді, проголосувавши проти того, щоб мати такий об’єкт у себе вдома?..
Стосовно закидів чиновника-еколога П., що, мовляв, проекту аквапарку він не бачив, Володимир Олександрович прокоментував так. «Чинуша з якогось управління, обов’язки якого виключно погоджувати проект, дозволяє собі закиди, що свідчать насамперед про його необізнаність зі своїми посадовими обов’язками. Німецькою стороною у розроблення проекту вже вкладено 1, 5 млн. євро, це є інтелектуальна власність. Тільки після визнання меж землі проект подається для отримання відповідних дозволів. Так прийнято у всьому світі, в Україні та навіть було у СРСР. Соромно, коли на перепоні багатомільйонним інвестиціям стає безграмотний чинуша».
Депутат Закарпатської обласної ради Олександр Антал назвав рішення «Про розширення площі об’єктів природного заповідного фонду місцевого значення» аферою з боку обласної ради. «Маємо яскравий приклад цинічного випаду проти ужгородської громади та її інтересів, оскільки до Ужгородської міської ради як власника згаданої земельної ділянки не подавалися жодні документи на погодження. Закарпатською обласної радою при прийнятті рішення «Про розширення площі об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення» від 25 липня 2008 року були порушені ряд норм Закону України «Про природно-заповідний фонд України». Усім відомо, що робляться ці інсинуації з метою скомпрометувати міську владу, особисто міського голову Сергія Ратушняка, нав’язати непотрібне ужгородцям «з’ясовування стосунків». Якби місту деструктивними силами не створювалися штучні перепони, два місяці аквапарк вже будувався б! Тому ужгородці обурені тим, що у них відбирають право та можливість відпочивати по-європейськи, зробити рідне місто інвестиційно привабливим, залучати кошти, які тут залишали б гості, клієнти аквапарку тощо. Ужгородці готові зібрати 50—70 тис. підписів та спрямувати їх до ОДА, парламенту, президента», — запевнив Олександр Петрович.

“РІО” для Clipnews.info

admin