Цього року від гепатитів і цирозу померли 37 ужгородців

Печінку порівнюють з біохімічною фабрикою. В ній знешкоджуються всі продукти обміну речовин. Навантажуючи цей орган зайвою їжею чи алкоголем, докладаємо, таким чином, зусиль, аби печінці було складніше справлятися зі своїми, так би мовити, обов’язками. Орган, який немов губка всмоктує отрути нашого організму, з часом втрачає здатність їх нейтралізувати. Змінюються форма і структура печінки. Як наслідок, людина занедужує на гепатит, цироз.

ГЕПАТИТИ — ЦЕ ЗАГАЛЬНА НАЗВА ХРОНІЧНОГО ЗАПАЛЬНО-ДЕСТРУКТИВНОГО ПРОЦЕСУ В ПЕЧІНЦІ

За останні 10 років в Україні захворюваність на хронічні гепатити зросла на 76,6 %, а цирозу печінки — на 75,6 %. Це зумовлено, зокрема, несприятливими екологічними і соціальними факторами, зловживанням алкоголем, вживанням деяких лікарських засобів, тривалим впливом малих доз радіації, вірусними паразитарними ураженнями. У структурі захворюваності на хронічний гепатит у країнах Західної Європи на частку вірусного гепатиту С припадає 60—80 % випадків, на В-інфекції — 10—30 %.

За словами міського гастроентеролога, завідувачки гастроентерологічного відділення ЦМКЛ Алли Січки, за 2007 рік від ге­патитів і цирозу померли 78 ужгородців, з них 50 — у працездатному віці. За 6 місяців цього року померли 37 осіб, з них 19 жінок та 18 — у працездатному віці. Кількість хворих на ці недуги постійно і невпинно зростає. До того ж дані хвороби, на жаль, молодшають, ними часто хворіють жінки. Як каже Алла Семенівна, причиною смерті від цирозів і гепатитів є зловживання алкоголем, перенесені вірусні гепатити і туберкульоз з переходом у хронічні форми з важким прогресуючим перебігом, недооцінка важкості стану самим хворим, відсутність економічних важелів, які би змусили хворих лікуватися, економічний статус хворих, нерегулярне лікування.

Від гепатитів А, В нас може вберегти вакцинація (яка стала доступною з початку 80-х років). Саме вакцинація залишається найефективнішим засобом вирішення проблеми. Дієвої вакцини від гепатиту С поки немає, хоча пошуки її ведуться. Вчені тривалий час не можуть виявити стабільний вірусний білок, специфічний для всіх гепатитів і підвидів вірусу гепатиту С, на який би вироблялися нейтралізуючі антитіла. Вивчаються можливості генно-інженерних технологій для створення такої вакцини. Наразі кілька команд дослідників ведуть пошук технологій створення вакцини проти вірусу гепатиту С.

Гепатит С серед усіх видів є найпідступнішим. Як правило, хвороба перебігає безсимптомно і, буває, виявляється лише тоді, коли переходить у цироз печінки. Недарма в народі його називають «лагідний убивця». Тому про цю хворобу хотілося би поговорити детальніше.

ВІДМІННА ОСОБЛИВІСТЬ

Головна особливість вірусу гепатиту С — його генетична мінливість, виражена здатність до мутацій. На сьогодні спеціалістам відомо шість основних генотипів вірусу гепатиту С. Однак завдяки мутаційній активності вірусу в організмі людини можуть бути присутніми близько 40 підвидів збудника гепатиту, що й обумовлює високу частоту розвитку хронічних форм гепатиту С. Імунна система з такою мінливістю не справляється: поки в організмі виробляються антитіла на одні віруси, вже утворюються їхні «нащадки» з іншими антигенними властивостями.

ОСНОВНІ СИМПТОМИ

Гострий гепатит виявляється рідко і навіть випадково, коли люди обстежуються з приводу інших захворювань. Прихований (інкубаційний) період при цьому складає від 20 до 140 днів. У цей час віруси вкорінюються в печінкові клітини — гепатоцити — і починають там активно репродукуватися, викликаючи в того, хто захворів, тяжкість або біль у правому підребер’ї, слабкість, нудоту, закрепи, які змінюються бігунцями, втрату апетиту, біль у суглобах і навіть висипання на шкірі на кшталт кропивниці. Гепатоцити починають гірше справлятися з основною своєю функцією — виробленням жовчі. Клітини, «стомлені» вірусом, не в силах виділяти жовч до найдрібніших протоків, внаслідок чого вона накопичується в печінці, потрапляє в кров і забарвлює слизові оболонки і шкіру в жовтий колір.

Однак найчастіше гепатит С перебігає безсимптомно. У людини вже можуть бути погані аналізи та при цьому ніяких особливих скарг і ознак хвороби в неї не буде. Для повної діагностики гепатиту С необхідно здійснити ряд аналізів крові, перш за все біохімічний аналіз. Не завадить також зробити УЗО органів черевної порожнини. Маючи всі результати, лікар зможе поставити повний діагноз, визначити рівень розвитку вірусного процесу в організмі, оцінити стан печінки і ступінь її ушкодження, підібрати ефективне і безпечне лікування.

ЛІКУВАННЯ

Основа лікування гепатиту С, яке може тривати до 12 місяців, — комбінована противірусна терапія. Дози препаратів і тривалість лікування підбираються лікарем індивідуально. До противірусної терапії (для поліпшення деяких функцій клітин печінки) додають також гепатопротектори (есенціале, урсофальк тощо) та імуномодулятори, які дозволяють організму ефективніше боротися з інфекцією. Як не дивно, але шансів вилікувати гепатит С більше, ніж при гепатиті В. За правильно спланованої терапії видужання можна домогтися в 50—80 % випадків. Однак, аби потрапити в ці проценти, потрібні зусилля і лікаря, і, особливо, пацієнта. Бо противірусні препарати надзвичайно дорогі й ці витрати покладені на пацієнта через відсутність державної програми і фінансування. Варто зазначити, що особливих обмежень у способі життя лікування гепатиту С не потребує. Як правило, хворим рекомендується дієта з обмеженням жирів і речовин, які посилюють секрецію травних соків (солене, гостре, смажене, консерванти тощо). Дозволяються заняття спортом у обсязі звичних навантажень.

Отже, вірусний гепатит — не вирок для пацієнтів, які дотримуються здорового способу життя з повним виключенням шкідливих звичок і постійним прийманням гепатопротекторів за призначенням лікаря.

УСКЛАДНЕННЯ

Однак непролікований гепатит С — велика загроза для здоров’я. Саме в цироз печінки переростає «найлагідніший» із гепатитів. Згідно зі статистикою, з кожних 100 осіб, інфікованих вірусом гепатиту С, у 70 розвивається хронічне захворювання печінки, у 5—20 чоловік протягом 20—30 років — цироз печінки, 1—5 людей помирають від цирозу або раку печінки.

Щороку смертність через цироз зростає. Торік від цієї недуги в Ужгороді померли 52 особи, а за 6 місяців цього року 28. Загалом у місті від цього захворювання лікується 151 особа. Причина зростання захворюваності, як ми вже зазначали, зловживання алкоголем з боку хворих. Хворіють і молоді люди, які вживають внутрівенні наркотики. Правда, причинами розвитку хвороби можуть бути і отруєння токсичними речовинами, і захворювання жовчного міхура та жовчних протоків, туберкульоз, спадковість.

Ознаки цирозу розпізнати легко. З’являється біль у правому підребер’ї, знижуються апетит, працездатність, людина швидко стомлюється, різко виростає живіт (через накопичення рідини в черевній порожнині). Періодична жовтяниця переростає у постійну, долоні червоніють, хворі скаржаться на погіршення пам’яті. Алла Січка каже, що хвороба настає через зміни структури печінки, змінюються розміри органа (можуть як зменшуватися, так і збільшуватися). Усе це призводить до того, що печінка перестає синтезувати білки та інші речовини, які потрібні організму, а також знешкоджувати токсини.

Загалом, говорячи про це захворювання, варто на все життя запам’ятати вислів Авіценни: «Храни премного печень — от нее всех органов зависит бытие. Запомни — в ней основа всех основ: здоровый дух печени — и организм здоров».

ПРОФІЛАКТИКА

Навіть якщо ви не входите до групи ризику, то слід дотримуватися такого:
ніколи не користуватися чужими приладами для гоління, зубними щітками і будь-якими предметами, де може виявитися кров^
якщо ви прийшли до медичного закладу, слідкуйте за тим, аби всі потенційно небезпечні маніпуляції виконувалися лише одноразовими інструментами^
не одягайте чужих сережок. Вуха слід проколювати лише в солідних косметичних салонах^
при випадковому статевому контакті з новим партнером не забувайте про презерватив^
перед тим, як зробити татуювання або пірсинг, подумайте про ризик для вашого здоров’я.

ГРУПА РИЗИКУ
Хвороба вибирає молодих і працездатних. Адже основний шлях передачі гепатиту С — парентеральний (через кров). А головні жертви — наркомани. Вірус гепатиту С може потрапити в організм і при незахищеному статевому контакті, через побутові предмети — прилади для гоління, зубну щітку, манікюрні прилади. Джерелом інфекції можуть стати навіть популярні в нас «пістолети», якими роблять проколи мочок вух, тому що цей інструмент погано піддається дез інфекції. Існує ризик зараження на гепатит С і під час татуювання. А ось шанс підчепити гепатит С при проведенні медичних маніпуляцій (при уколах, переливанні крові) мінімальний — 4 % (за винятком тих випадків, коли грубо порушуються санітарні норми). Однак встановити точне джерело інфікування при гепатиті С, як правило, дуже складно.

Любов Федорова “РІО”, спеціально для Clipnews

admin