Клондайк багатства чи проблем?

Шляхи виходу із кризової ситуації на підприємстві ТОВ “Закарпатполіметали” розглядали під час зустрічі 23 липня заступник міністра промислової політики України Володимир Севернюк та голова облдержадміністрації Олег Гаваші.
ТОВ «Закарпатполіметали» було створено у 1999 році для розробки і експлуатації Мужіївського золотодобувного комплексу. Це єдине в Україні золотодобувне підприємство, і за час своєї роботи воно поставило в державну скарбницю України 840 кг золота. Однак із грудня 2006 р. підприємство припинило виробничу діяльність (близько 400 працівників залишилися без роботи). На сьогодні ТОВ „Закарпатполіметали” включено до переліку підприємств, щодо яких реалізується процедура відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Як підкреслив Гаваші, область не може вирішувати проблему золотодобувного підприємства, оскільки у його статутному фонді державна частка становить понад 90 відсотків. Як відновлення його роботи, так і консервація потребують значних коштів. Але і залишатись стороннім спостерігачем облдержадміністрація теж не може, бо підприємство створює області великі проблеми. Із кінця 2006 р. зростала заборгованість перед бюджетами всіх рівнів, Пенсійним фондом. Так, із виплати заробітної плати працівникам на 1 грудня 2007 р. борг становив 1 млн. 46,1 тис. грн., а вже на 1 липня цього року сягнув 1 млн. 188,6 тисячі гривень. Крім того, все більше загострюється екологічна ситуація навколо золоторудника: із відвалів руди у підземні води просочуються шкідливі метали та речовини, що забруднюють навколишнє середовище. Необхідно терміново розробити програму утилізації цих відвалів та відходів збагачення.
Облдержадміністрація неодноразово зверталась у центральні органи влади, зокрема і Мінпромполітики, у віданні якого державна акціонерна компанія “Українські поліметали”, що у свою чергу є основним учасником ТОВ “Закарпатполіметали”. Однак питання залишалось відкритим.
У травні цього року Мінпромполітики прийняло рішення про ліквідацію ДАК “Українські поліметали”. Тим часом навколо підприємства почалася боротьба за володіння основними активами “Укрполіметалів”. Теперішній приїзд на Закарпаття Володимира Севернюка пов’язаний саме з необхідністю вивчення ситуації на підприємстві та вирішенням подальшої долі ТОВ “Закарпатполіметали”.
Вже зараз, повідомив заступник міністра промислової політики України, попередньою перевіркою виявлено значні порушення, допущені попереднім керівництвом компанії “Укрполіметали”, що призвело до втрати компанією контролю над підприємством, неможливості здійснювати реалізацію державної програми “Золото України” тощо.
Володимир Севернюк та Олег Гаваші зійшлись на думці, що для налагодження діяльності підприємства необхідний потужний інвестор, який би взяв на себе увесь тягар боргів товариства і ризикнув вкласти у його діяльність значні інвестиції. Крім погашення заборгованостей, необхідно усунути всі встановлені міжвідомчою робочою комісією порушення, відновити екологічну ситуацію в регіоні, практично повністю оновити технологічну базу підприємства тощо. Олег Гаваші особливий наголос зробив на вирішенні проблеми екологічно безпечного видобутку руди, побудови нового так званого “хвостосховища” (де б зберігалась відпрацьована руда), оскільки теперішні несуть у собі техногенну небезпеку для водозабезпечення всього Берегівського району. Йшлося і про будівництво нової екологічно чистої збагачувальної фабрики, технології якої дозволяли б видобувати із породи не менше 85 відсотків золота (досі вихід золота становив в середньому 50%).
Облдержадміністрація очікує висновків і конкретного рішення на рівні держави щодо подальшої долі золотодобувного підприємства.

Управління інформації та зв’язків із громадськістю ОДА

admin