Яким повітрям дихають ужгородці?

Лабораторія спостережень за забрудненням атмосферного повітря Закарпатського ЦГМ здійснює моніторинг забруднення атмосферного повітря та оповіщення про випадки високого та екстремально високого рівня забруднення атмосферного повітря. Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря в м. Ужгороді велися на стаціонарних базових постах
(ПСЗ) , розташованих на пр. Свободи, 2 та вулиці Паризької Комуни, 2.

В ужгородському повітрі є…

За перше півріччя поточного року відібрано та проаналізовано 5434 проби атмосферного повітря. Забруднюючими речовинами, що визначалися під час досліджень, виявилися: пил, діоксид сірки, сірчана кислота та розчинні сульфати, оксид вуглецю, оксид та діоксид азоту і формальдегід, поінформував начальник лабораторії спостережень за забрудненням атмосферного повітря Закарпатського ЦГМ Василь Лобко. Крім того, були взяті проби для аналізу на бензапірен та вісім важких металів, як-от кадмій, залізо, марганець, мідь, нікель, свинець, хром, цинк. Такі аналізи проводяться ЛСЗА ЦГО м. Києва та Донецькою регіональною лабораторією спостережень за забрудненням атмосфери.

Спостереження, на жаль, доводять, що забруднення ужгородського повітря формальдегідом було протягом усього півріччя. Різке збільшення концентрації формальдегіду в повітрі спостерігається у травні й це пояснюється збільшенням середньомісячної температури атмосферного повітря. Максимальна середньомісячна концентрація формальдегіду припадала на червень: за разовими спостереженнями найбільше повітря забруднювалося ним 9 червня, а перевищення вмісту становило 3,1 разу.

Вміст діоксиду азоту теж був завищений протягом усього півріччя. Найбільше забруднення за середньомісячними концентраціями діоксиду азоту спостерігалось у лютому і перевищувало норму в півтора разу ( принаймні такий показник зафіксований 25 січня).

Позитивним є те, що від початку року повітря в Ужгороді менше забруднювалося пилом, його вміст був меншим за ГДК, а за разовими спостереженнями найзапиленіше в місті було 17 січня о 19 годині.

Індекс забруднення атмосферного повітря формальдегідом у першому півріччі поточного року склав 5,42. Комплексний індекс забруднення протягом цього періоду склав: по семи забруднюючих речовинах 8,62 і по п’яти забруднюючих речовинах (включно з діоксидом сірки та сірчаною кислотою і розчинним сульфатом) 8,48. Аналізуючи зміни концентрації формальдегіду у першому півріччі 2007 року та в першому півріччі 2008-го, з’ясовується, що концентрація формальдегіду в зимові місяці (січень, лютий) цьогоріч була вищою, ніж торік. З березня концентрація формальдегіду нижча за минулорічні показники, але в червні знову спостерігається підвищення його концентрації порівняно з червнем 2007 року. Як вважають начальник Закарпатського ЦГМ
М. Данилюк та начальник ЛСЗА ЦГМ В. Лобко, це пояснюється відмінністю метеорологічних умов 2007 та 2008 років.

“РІО”, спеціально для Clipnews

admin