Невже скоро гребля у Чорній Ріці відродиться?

Нинішній директор Національного природного парку «Синевир», куди відноситься і музей, Іван Дербак радіє, що вже скоро історична конструкція буде відновлена. А мріють її відбудувати саме в такому вигляді, в якому вона була десять років тому.

– Проект, котрий обійшовся у 150 тисяч гривень, уже готовий, – каже Іван Степанович. – Зараз він проходить експертизу. Відновлювати музей будемо поетапно. Фінансування забезпечить Міністерство охорони природи.

На цей рік для музею лісу і сплаву виділено вже 700 тисяч гривень. Будівля буде дерев’яною, якою її звели 150 літ тому.

До речі, на будівництві музею у 1868 році працювали італійці, німці, австрійці та місцеве населення. Водоймище, що утворилося в результаті загаття ріки, становило в довжину 2 км, а в ширину 100 м. Воно могло забезпечити одночасний сплав 3—4 бокорів. Та після 1954 року греблю перестали використовувати за прямим призначенням. У 1973 році після детального дослідження, вона була реставрована, а надбудови пристосовані до музею, що відкрився у 1976 році. Остання реконструкція музею та будівництво моста проводилися, як не дивно, 26 років тому.

Тепер врятовані від повені експонати знаходяться у наземній частині споруди, яку не зруйнувала вода. Та не задовільний стан музею, на жаль, різко зменшив кількість відвідувачів цього історичного куточку. Відповідно – зменшуються і прибутки від рекреаційної діяльності. До того – сьогодні зруйнована гребля виконувала колись водорегулюючу роль у басейні Чорної Ріки, впливала на розвиток та спосіб функціонування річкової флори і фауни. Ось чому відновлення музею та греблі є таким своєчасним і нагальним питанням для національного парку «Синевир».

Антоніна Русин.

admin